Borsodban az Egyetemi Oktató Kórház I. belgyógyászati és kardiológiai osztályán október elsejétől beindítják a heveny szívinfarktusos betegek nonstop ellátását; az esemény fontosságát az adja, hogy a Szív Napja idén épp szeptember 30-ára esik - mondta Csiba Gábor, a megyei kórház főigazgató-főorvosa szerdán.
A huszonnégy órás ellátás során a régió hátrányos - heveny infarktusos betegségben szenvedő - betegei számára biztosítják a világon ma legelfogadottabb, szívkoszorúér festést követő ballon katéteres tágítást és a tágítás eredményének fenntartására szolgáló úgynevezett stent beültetését - mondta.
Beszámolt arról, hogy a júniusban már "csendben", egy hónapon át minden nap üzemeltek, a nyári szünet, valamint az alkotmánybírósági döntés miatt - amely szerint az ügyelet teljes munkaidőnek számít - július és augusztusban szünetelt a huszonnégy órás szolgálat. "A tárgyi és személyi feltételek megvalósulását követően 2007. október 1-től 24 órás kardiológiai-szívkatéteres ellátást biztosítunk" fűzte hozzá.
Kaló Emil, a kórház I. belgyógyászat-kardiológiai osztályának osztályvezető főorvos felhívta a figyelmet arra, hogy a szív- és érrendszeri betegségek több áldozatot szednek Magyarországon, mint valamennyi más betegség, baleset együttesen.
Tények bizonyítják, hogy "legjobban azon betegek járnak", akik közterületen lesznek rosszul és a mentő EKG készítés után a pácienst katéterezést végző centrumba tudja vinni. Az idő ugyanis a beavatkozás eredményét nagyban befolyásolja, úgy a halálozást, mint az életminőséget illetően. Nem mindegy, hogy mennyi szívizom hal el, tehát minél később fordul a beteg orvoshoz, annál rosszabb az esélye.