A vita hátterében az áll, hogy a kormány - a tetemes kiadásokkal takarékoskodva - ambuláns ellátási központokat hozna létre, hogy tehermentesíteni lehessen az állandóan rendelkezésre álló, de a legköltségesebb ellátási formát nyújtó kórházakat. Az új kezelési eljárás részeként megszűnne az a gyakorlat, hogy kisebb beavatkozást vagy szerényebb ellátást igénylő esetekben is rutinszerűen a kórházakba küldjenek betegeket, miközben a helyi rendelőkben felhalmozott drága eszközpark gyakorta kihasználatlan marad.
A betegellátás rendszerének tervezett átszervezése miatt "általános" sztrájkot hirdettek az osztrák orvosok november 8-ra, amikor országszerte szüneteltetik a rendeléseket, a kórházakban pedig csak sürgősségi ellátás lesz. Ha eredménytelen marad a tiltakozásuk, akkor december 20-ig további megmozdulásokat tartanak, tüntetésekkel. Szükség esetén arra is készek, hogy felmondják a biztosítási pénztárakkal kötött megállapodásokat.
A vita hátterében az áll, hogy a kormány - a tetemes kiadásokkal takarékoskodva - ambuláns ellátási központokat hozna létre, hogy tehermentesíteni lehessen az állandóan rendelkezésre álló, de a legköltségesebb ellátási formát nyújtó kórházakat. Az új kezelési eljárás részeként megszűnne az a gyakorlat, hogy kisebb beavatkozást vagy szerényebb ellátást igénylő esetekben is rutinszerűen a kórházakba küldjenek betegeket, miközben a helyi rendelőkben felhalmozott drága eszközpark gyakorta kihasználatlan marad. A létrehozandó ambuláns központokat több orvos munkaidejének öszszehangolásával működtetnék, így bármikor - akár éjjel is - lehetne kórházak nélküli gyors beavatkozást végrehajtani.
Az osztrák orvosi kamara szerint az átszervezéssel "államosítják" az egészségügyet, a gyógyító személyzet kiszolgáltatottabbá válna a helyi finanszírozó központokkal szemben. Külön felháborodást okozott, hogy a létrehozandó ambuláns központokat nemcsak orvosok, hanem a pénztárak delegáltjai vagy külső személyek is vezethetnék, ennek folytán "kisajátítanák" a rendeléseket és veszélyeztetnék a hagyományos szakorvosi státusokat. Andrea Kdolsky egészségügyi miniszter szerint viszont "az orvosi szakma egy minisztériumi referens anyagát kapta fel, amelyet a kabinet még meg sem vitatott, és amelynek legfőbb célja az ellátási költségek allokálásának decentralizálása".
Az osztrák orvosok elszántsága annál meglepőbb, mivel az ottani egészségügyi rendszert egy neves svéd egészségügyi kutatóintézet (Health Consumer Powerhouse) a legjobbnak nevezte közelmúltbeli, 29 európai országra kiterjedő vizsgálatában. A tervezett megmozdulás az osztrák sajtóban is megütközést váltott ki. A Die Presse vezető kommentátora szerint az ellátás valóban élvonalbeli Ausztriában, akár a várakozási időket, akár a gyógyszerekkel való ellátottságot, akár a drága műtétekhez való általános hozzáférhetőséget illetően. A szerző szerint az orvosoknak le kellene jönniük a barikádokról, mert valójában nem történik más, mint egy szerény kísérlet a magas szintű ellátás hasonlóan magas költségeinek a megfékezésére.
(2007.10.10. 10:21)
VG - Világgazdaság