Komoly zavar mutatkozik az orvosok gyógyszerfelírását ésszerűsítő szabályozás körül. Akad olyan orvos, aki 500 százalékkal lépte túl a "büntetlenségi" határt.
"Egy csontáttétes daganatos betegnek a csontritkulására egyféle gyógyszert írhatok. Ez csaknem a legdrágább, lényegesen túllépem vele az átlagot, de nincs más választási lehetőségem. A rendelet ugyanis csak azt nézi, hogy mi a diagnózis. De ugyanez a helyzet a reumatológusoknál vagy a pullmonológusoknál, azoknál tehát, akik jogosultak nagyobb támogatással írni a készítményeket" - panaszolta egy onkológus.
Szerinte érthetetlen, hogyan lehet úgy kidolgozni egy ösztönző rendszert, hogy az még a szakterületeket sem veszi figyelembe. Azzal ugyanis, hogy ők magasabb támogatással írhatják fel az orvosságot, együtt jár, hogy több pénzt "költenek" a kasszából, mint a megszabott országos átlag. Az ő intézményének, az első figyelmeztetés alapján például a teljes kórházi költségvetés öt százalékát kellene visszafizetnie, s nagy részben épp a drága, onkológiai készítmények miatt. Ugyanilyen képtelenségnek tűnik az, hogy azt sem mérlegeli a szabályozás, ha például egy gyermekorvos rendel valamiféle nem szokványos gyógyszert, például vérnyomáscsökkentőt. Akad olyan doktor (egyetemi klinikán dolgozik), aki 500 százalékkal lépte túl a "büntetlen" határt, miközben csak a szakmai szabályokat követte.
Igaz, az orvosok jelentős része talán nem is tudja, mihez és hogyan igazítsa rendelését. Az egyik gyógyszercég "értékelője" szerint teljes a zűrzavar: az OEP-től kapott szoftver ugyanis "a költséghatékony gyógyszeres terápia egymással egyenértékű készítményei közül a napi terápiás költség ára alapján sorolja zöld, sárga és piros mezőbe a készítményeket". Így - mondja a szakértő - az orvos jogosan gondolná, hogy a zöld mezőből nyugodtan rendelhet. Téved. Ettől még bőven túllépheti az országos átlagot. A rendelet ugyanis, ami külön határoz a szankciókról, a gyógyszer terápiás adagra számolt társadalombiztosítási támogatása alapján számol. Vagyis: ha két orvos más-más hatóanyagcsoportból rendel, könnyen előfordulhat, hogy az egyik csoportban a legdrágábbnak sorolt gyógyszer meg sem közelíti a másik csoport legolcsóbb, zöld mezőbe sorolt gyógyszerének árát. A szakértő egyetlen példát említ, amely egy kardiológiai betegség kezelését érinti: a három, egymással nem kiváltható hatóanyag közül az egyiknél a legdrágább pirula is legfeljebb ötszáz forint, míg a másiknál a legolcsóbb is 13 ezer. A legnagyobb "szórású" csoport esetében az eltérés a legolcsóbb és a legdrágább között 982-szeres, vagyis a legdrágább készítmény akár egy dobozzal való felírása is azonnali és maximális büntetést von maga után. Ez speciális onkológiai készítmény, mással nem helyettesíthető.
Az ügyben egyébként több, a miniszterelnökhöz címzett levél íródott, illetve aláírásgyűjtésbe kezdtek az orvosok. A hibákat egyébként a tárca, illetve az egészségbiztosító is észlelte: első körben eltolta a rendszer bevezetését, vagyis a 2008. április után kiváltott gyógyszerek miatt a legkorábban júliusban jöhetnek a büntetések. A tárca maximálta a szankció mértékét is, ami nem lehet majd magasabb, mint az orvos által az adott hónapban felírt támogatás.
Az OEP gyógyszerügyi főosztályának vezetője korábban közölte, hogy tájékoztató leveleket küldtek az orvosoknak. Molnár Márk a Napi Gazdaságban azt mondta: az orvosok észrevételeit várják, és a jogos panaszok alapján igyekeznek a rendeletet finomítani. A főosztályvezető elismerte: háziorvost nem szabad büntetni azért, ha például szakrendelőben vagy kórházban írták elő az általa rendelt gyógyszer alkalmazását. A szankciókat csak azoknál alkalmazzák majd, akik az országos átlagtól jelentősen eltértek. Előzetes becslések szerint a doktorok 30 százaléka esetében jelentkezhetnek gyógyszerfelírással kapcsolatos problémák.