A 60-as, 70-es években jött (újra) divatba a kézzel sodort cigaretta, és karrierje azóta is töretlen. Elsősorban a fiatalok kedvelik, náluk menőnek, divatosnak számít - sajnos ugyanakkor a gyári csomagolásúnál (is) veszélyesebb, jóval többször okoz tüdőrákot.
Ezt Norvégiában bizonyították, és nem véletlenül. A skandináv államban igen népszerű. A férfiak 44, a nőknek pedig 22 százaléka szórja vékony papírba a dohányt, majd tekeri bűzrudacskává. A 12. Tüdőrák Világkongresszuson a Kristiansand városban lévő Sorlander Kórházból dr. Heidi B. Rolke számolt be 2002-2005 között kezelt, 333 tüdőrákos betegéről. Az előzményeket elemezve kiderült, hogy mindössze 11 százalékuk szívott gyári csomagolású cigarettát, a többiek házilag készítették el a szívnivalót. Annak ellenére volt több tüdődaganatos betegség a sodort cigarettát szívók körében, hogy ők kevesebbet, átlagosan napi 15 szálat szívtak el, a gyári csomagolásút kedvelők egy teljes dobozával szemben.
Az otthon sodort cigaretta több nikotint és kátrányt tartalmaz. A károsodást növeli, hogy a házilag készített cigaretta lazább, szellősebb az iparilag "tekertnél". Ezért több füstöt tüdőz le szívója.
De rizikót növelő tényező, hogy a házilag készített cigarettát használók korábban szoktak rá a cigire: 16 évesen már 55 százalékuk cigarettázott, az azonos korcsoportnak más dohányformáit kedvelő 36 százalékával szemben.
Bevallom, én most hallottam először e divatőrület fokozott veszélyéről. Mondják el önök is gyermekeiknek.