A világon először hajtottak végre sikeresen olyan tüdőátültetést, amelynél a beteg és a donor vércsoportja nem azonos - jelentették be hamburgi orvosok.
A páciens a fulladásos halált okozó mukoviszcidózis nevű anyagcsere-betegségben szenvedett. A ragadós, makacs nyálka csaknem teljesen elborította a tüdejét. Alig néhány napja van már csak hátra - jósolták a hamburgi orvosi főiskola (MHH) klinikáján fekvő 21 éves nő orvosai.
Volt viszont egy viszonylag ritka, AB vércsoportú donortól származó tüdő, és komplikációk léptek fel annál a betegnél, akinek szánták. Megfelelő vércsoportú páciens nem volt helyette, így a szakorvosok úgy döntöttek, hogy a gazda nélkül maradt tüdőt megpróbálják átültetni a haldokló fiatal nő szervezetébe - akinek viszont nullás a vércsoportja.
Véréből immunabszorpciós eljárással több lépésben kiszűrték az antitesteket, ami lehetővé tette az operációt, és gyógyszeres kezeléssel gátolták meg, hogy kilökődjön az idegen szerv. A júliusi műtét óta a páciens jól van. Orvosai szerint normális életet élhet, még úgy is, hogy a szervezet védekező mechanizmusát gyengítő gyógyszereket továbbra is szednie kell és ezért nagy óvatossággal kell kerülnie a fertőzésveszélyt.
Az eset kapcsán az MHH orvosai felhívták a figyelmet, hogy a szervtranszplantációra vonatkozó jogi szabályozás felülvizsgálatra szorul. Most is lehet ugyan szervátültetést végezni beteg-donor vércsoportkülönbség esetén, de hosszadalmas és túl bürokratikus eljárással kell megállapítani, hogy nincs azonos vércsoportú beteg a beültetésre előkészített szervhez. Németországban évente 50 tüdőbeteg hal meg, mert nem akad időben megfelelő donor.