Genf, 2007. november 27. (MTI/AFP) - Most először az Alpoktól északra, a svájci Aargau kantonban is felbukkant a veszélyes trópusi betegségeket terjesztő tigrisszúnyog.
A fekete-fehér csíkos potrohú rovar a többi között a chinkungunya nevű trópusi láz vírusát terjeszti, de megjelenése egyelőre nem okozott járványveszélyt - jelentette a helyi egészségügyi hatóság. A szakértők szerint még az sem egyértelmű, hogy csak néhány szúnyog vagy egy egész populáció jutott-e el a környékre. Az viszont biztos, hogy a klímaváltozás miatt már Európában is remekül megél a trópusi rovarfaj.
Az ázsiai tigrisszúnyog (Aedes albopictus) 2003-ban bukkant fel először Svájcban, akkor még csak az Alpok déli oldalán, Tessin kantonban. Idén szeptemberben aztán Tessintől nem messze, Észak-Olaszországban több százan kapták el a chinkungunya lázat fertőzött tigrisszúnyog csípése miatt. Ez volt az első trópusi járvány Olaszország történetében.
A betegség tünetei a csípés után nagyjából egy héttel jelentkeznek. Leggyakrabban láz lép fel. Ez néhány napig tart és amikor már azt hinné a beteg, hogy túljutott a nehezén, elindul a második roham. Újból felmegy a láza, amit erős fejfájás, hidegrázás és hányinger kísér, de viszkető kiütések is megjelenhetnek és kínzó izületi fájdalom is felléphet. A legtöbb esetben aztán a tünetek 3-6 nap alatt maguktól elmúlnak, de idősek, csecsemők és terhes asszonyok sokszor akár hetekig nem szabadulnak tőlük, és arra is volt már példa, hogy a beteg belehalt a trópusi lázba.
A svájci egészségügyi minisztérium januártól kötelezővé tenné a chinkungunya-lázas esetek bejelentését. Olaszország északi részén a megelőzés céljából külön hadjárat indult a tigrisszúnyoglárvák elpusztítására, Dél-Franciaországban pedig a járványoktól tartó hatóságok fokozott figyelemmel kísérik a trópusi rovarok terjedését.
A chinkungunya elnevezés egyébként a szuahéli nyelvből származik, magyarul azt jelenti, hogy összegörnyedve szaladni.
(MTI-Panoráma)