Túlságosan függünk a gyógyszerektől?

Mit tesz ön, ha fáj a feje? Iszik egy nagy pohár vizet, lefekszik pihenni egy jól kiszellőztetett szobába, vagy egyből a gyógyszeres doboz után nyúl és bevesz valamit? Az utóbbi megoldás az elterjedtebb - de vajon milyen hatással van az életünkre a rengeteg gyógyszer?

Az elmúlt évtizedekben jelentősen megnőtt a világon a gyógyszerfogyasztás. Egy 2010-es, a The Henry J. Kaiser Family Foundation megbízásából készített gyógyszerekre kiadott vények száma. Egy másik, 2014-es kutatás szerint az amerikaiak 48 százaléka szedett legalább egyféle vényköteles gyógyszert a kérdésfeltevést megelőző harminc napban, 31 százalékuk pedig kettő vagy több fajta vényköteles szert vett be ugyanezen idő alatt – ez nagyjából 5-6 százalékkal több, mint a 15 évvel korábbi arány.

A vény nélkül kapható gyógyszerek is legalább ilyen elterjedtek: az amerikai Consumer Healthcare Products Association felmérése szerint a felnőttek 81 százaléka nyúl ilyen gyógyszerekhez, ha kisebb panaszokat tapasztal.

Ezen adatok szerint az emberek nagyon sokszor gyógyszerektől várják azt, hogy jobban legyenek és az egészségügyi panaszaik csökkenjenek – még azokban az esetekben is, melyeknél a krónikus betegségek ellen hatékonyan (akár a gyógyszereknél is hatékonyabban) tehetünk az életmód megváltoztatásával.

Számos gyógyszert csak vényre adnak ki, melynek megírását szigorú szabályok rögzítik. Mi van a vényen, és mi nem hiányozhat? Kattintson és megtudhatja!. A vérnyomáscsökkentők a leggyakrabban felírt gyógyszerek közé tartoznak. „Úgy gondolom, ennek meglehetősen egyszerű oka van. Az emberek számára sokkal könnyebb egy tablettát bevenni, mint megváltoztatni az életmódjukat, lefogyni vagy elkezdeni sportolni” – mondja dr. Ravi Hira, a houstoni Baylor College of Medicine kardiológus kutatója.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Bár gyógyszert szedni tényleg könnyű, bizonyos szerek hosszú távú alkalmazásának súlyos és káros következményei is lehetnek. Az opioid-származékokat tartalmazó fájdalomcsillapító gyógyszerek nagyon népszerűek, de könnyen függőség alakulhat ki velük szemben.

Az amerikai National Institute on Drog Abuse (NIDA), a gyógyszeraddikcióval foglalkozó szervezet szerint mintegy 2,1 millió felnőttnél alakult ki függőség. Mivel ezek a gyógyszerek az agynak azon részére is hatnak, melyek a jól-létért és élvezetért felelősek, könnyű őket a hangulat „javítására” használni. A halálesetek száma is aggodalomra adhat okot: 2009-ben közel 15.500 ember veszítette életét opioid-túladagolás következtében, ami 20 év alatt 300 százalékos növekedést jelent. A The Journal of the American Medical Association című szaklapban megjelent kutatás szerint minél magasabb dózist szed valaki rendszeresen ezekből a típusú fájdalomcsillapítókból, annál nagyobb a véletlen túladagolás esélye.

A gyógyszertúladagolás miatti halálesetek mellett az egyik leggyakoribb és legsúlyosabb probléma a túlzott antibiotikum -fogyasztás jelenti. Az orvosok rengeteg antibiotikumot írnak fel (például felső légúti megbetegedésekre, torokfájásra) feleslegesen: a szakemberek szerint antibiotikumokra csak az esetek nagyjából 10 százalékában lenne szükség, ennek ellenére a valódi arány közel 73 százalék.

Ennek a túlzott gyógyszerfogyasztásnak a következménye, hogy egyre több olyan baktériumtörzs van, mely ellenáll az antibiotikumoknak. Ezeket sokkal nehezebb gyógyítani, és az egészségünkre is súlyosabb hatással vannak. Évente nagyjából 2 millió amerikai fertőződik meg ilyen baktériumokkal, és sajnos 23.000 halálos áldozata is van a gyógyszerrezisztens törzseknek.

Mindenre tablettáktól, gyógyszerektől várjuk a megoldást?

„Az elmúlt 70 évben a kórokozók bizonyították, hogy szinte minden antibiotikummal szemben ellenállóbbak. Minél több antibiotikumot használunk, annál gyorsabban képesek teljesen rezisztenssé válni” – mondta dr. Steve Solomon, az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) antibiotikum-rezisztenciával foglalkozó irodájának vezetője. „Ha valóban olyan betegséggel nézünk szembe, melynek gyógyításához antibiotikum szükséges, akkor ez a legjobb módszer a baktériumok ellen. De a felmérések azt mutatják, hogy az esetek felében az antibiotikumokat szükségtelenül vagy éppen rossz dózisban szedik. Ez pedig felgyorsítja a gyógyszerrezisztens kórokozók kialakulását.”

Milyen következményei lehetnek ezeknek a rossz szokásoknak, a felesleges vagy éppen túlzott gyógyszerszedésnek? Hogyan hat az egészségünkre, hogy egyszerre többféle vényköteles gyógyszer is alkalmazunk, emellett ezt a „koktélt” vény nélkül kapható szerekkel is kiegészítjük? Michael Wincor, pszichiáter és gyógyszerészprofesszor szerint különösen veszélyes lehet, ha valaki többféle gyógyszer szed, főként ha ezeket több orvos írta fel neki. A különböző szakemberek ugyanis ritkán egyeztetnek egymással. „Ha például valaki kellemetlen tüneteket tapasztal magán, könnyen azt hiheti, hogy rosszabbul van, pedig valójában csak a gyógyszerek mellékhatásaival találkozik. Ráadásul sok gyógyszer olyan kölcsönhatásba léphet egymással, amelyek még rosszabb és látványosabb tünetekkel járnak.” Minél több tehát a gyógyszer, annál több a mellékhatás.

A túl sokáig szedett gyógyszerek is problémákat okozhatnak. Több kutatás foglalkozott már például az orális fogamzásgátlók vagy a vérhígítók negatív hatásaival. Néhány gyógyszer éveken keresztül alkalmazva ugyanis növelheti bizonyos súlyos betegségek kialakulásának esélyét.

Mi lehet a túlzott gyógyszerfogyasztás és –felírás hátterében? A szakemberek szerint több ok is közrejátszhat ebben: az elidősödő társadalomnak egyre több gyógyszerre van szüksége, az öregedéssel együtt járó betegségek kezelésére. A túlzott gyógyszerfelírást okozhatja az is, hogy az orvosok túlterheltek, nincs elég idejük egy-egy betegre, és gyógyszert felírni gyorsabb és egyszerűbb, mint alaposan átbeszélni az egyéb lehetőségeket (például az életmódváltást). Az is gyakori, hogy a beteg hall egy gyógyszerről vagy korábban egy hasonló panaszra már bevált neki valami, és egyszerűen „leadja” a rendelést az orvosának, ő pedig kérdezés nélkül írja fel az újabb és újabb pirulákat.

Mit tehetünk a túlzott gyógyszerfogyasztás ellen? A legegyszerűbb természetesen az, hogy feleslegesen nem szedünk gyógyszert , különösen kisebb panaszokra nem, hanem ezeket megpróbáljuk alternatív, komplementer módszerekkel kezelni – a gyógyszereket, vagyis a „nagyágyúkat” tartogassuk arra az esetre, amikor tényleg rosszul vagyunk. Ha krónikus betegségről van szó, akkor érdemes minél többet megtudnunk a betegségről, informálódjunk például a gyógyszereken kívüli kezelési lehetőségekről (például speciális étrendekről, gyógytornáról; gyógynövényekről stb.), de azokról a gyógyszerekről is, amelyeket egy-egy adott kórképre ajánlanak. A legfontosabb azonban az orvos és beteg közötti kommunikáció.

Beszéljük meg az orvosunkkal, hogy milyen gyógyszereket vagy étrend-kiegészítőket szedünk (így elkerülhetjük a kellemetlen kölcsönhatásokat), vezessünk étkezési naplót, jegyezzük fel, hogy bizonyos gyógyszereknél milyen mellékhatásokat tapasztaltunk. Ha pedig bizonytalanok vagyunk, kérdezzük meg orvosunkat, gyógyszerészünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra