Újraszabályozott ügyelet: törvényre várva

Várakozó állásponton a kórházvezetők: ha lesz törvény, újraszabályozzák a munkarendet.

teljesíthetetlen az új ügyeleti előírás. Kovács József szerint miközben a leépítés miatt általánosságban 10 százalékos létszámcsökkenést léptettek életbe, az új ügyeleti rendhez a jelenleginél 10 százalékkal több munkavállalóra volna szükség. Újabb összevonásokkal próbálnak megfelelni az előírásoknak, ám meglátása szerint a feszített helyzet csak ideig-óráig tartható fenn. "Ugyanazon uniós előírások betartását várják el tőlünk, mint egy holland, dán vagy németországi kórháztól, holott mi csak töredékét költhetjük intézményeink fenntartására és működtetésére. A direktívákat persze betartjuk majd, más kérdés, hogy az adott feltételek között belepusztulunk".

A kecskeméti megyei kórházban nem igényelt átszervezést a jogszabály hatályba lépése. Horváth Attiláné , az intézmény szóvivője elmondta: a sürgősségi betegellátó osztályon folyó munkát már több mint egy éve műszakosították, a kórház többi részlegén pedig évek óta szakmánként szerveződött betéti társaságok útján látják el az orvosok az ügyeletet - ezért nem volt teendő Kecskeméten akkor sem, amikor 2006-ban lejárt a színlelt szerződések felszámolására meghirdetett moratórium.

Baranyában a jogszabály megjelenésére várnak

Miután az elmúlt hét végéig nem jelent meg az a jogszabály, amely az ügyeleti munkaidő módosításának pontos törvényi hátterét tartalmazza, a baranyai kórházak többsége nem tudott konkrét megoldásokról beszámolni. A legnagyobb betegforgalmat bonyolító fekvőbeteg intézet, a Pécsen működő Baranyai megyei kórház is előbb szeretné megismerni a jogszabályt, s csak azután dönt a továbbiakról. Annyi azonban bizonyos, hogy a kórház korábbi, megszokott ügyeleti rendszerén már a februári struktúraátalakítás is változtatott: kevesebb ügyeleti napot tudnak vállalni, mint korábban.

A szigetvári városi kórházban már a múlt évben kiszervezett formában működött az ügyelet, a szakorvosi ügyeletet külső cég bonyolítja le. Ez a helyzet azért speciális, mert az új rendelet szerint a már teljes munkaidőnek számító ügyeleti órák esetleges plusz költségei nem a kórházat, hanem a közvetítőt terhelik, mondta érdeklődésünkre Göbölyös Yvett , főigazgató, aki hozzátette: amint a jogszabály napvilágot lát, újratárgyalják a társaság vezetőjével az ügyeletet.

A siklósi kórházban előreláthatóan nem okoz problémát az új rendelethez alkalmazkodni - állítja Kanizsai István igazgató. A kórházban ugyanis megfelelő számú orvos dolgozik ahhoz, hogy a kötelező ügyeleti óraszámot fennakadás nélkül "belsős emberekkel" teljesítsék, de lehetőség nyílik arra is, hogy külsős szakorvosokat alkalmazzanak a feladatra.

Fehérváron felmérést készítenek

Fejér megye legnagyobb kórházában egyelőre marad a korábbi ügyeleti rendszer, mivel a felkészülési idő rövidnek bizonyult az új előírások szerinti rend bevezetésére. Július 1-jétől azonban kötelezően kiadják a nyolc órai pihenőidőt, amit az ügyeletet ellátónak kötelező lesz kivennie a szolgálat után. A Szent György Kórházban azonban csak néhány hónaposra tervezik a jelenlegi rendszer fenntartását, s az átmeneti időszakban felméréseket végeznek, hogy mely osztályokon szükséges a műszakos rend bevezetése, illetve mely osztályokon tudják biztosítani otthoni készenléti ügyelettel az ellátást.

A móri kórházat területi intézményként sorolták be, így nem kötelező huszonnégy órás ügyeletet biztosítaniuk. Az előírásoknak megfelelően több mint harmincmillió forintból - önkormányzati és állami támogatással - sürgősségi fogadóhelyet alakítanak ki, ám ennek ügyeletszervezéséről a kórház vezetőjét helyettesítő gazdasági igazgató nem kívánt nyilatkozni.

Az új műszakos beosztás miatt a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház Kht.-ban mátrix ügyeletet szerveznek az éjszaka csupán készenlétes ügyeletest kiállító osztályok fekvő betegeinek felügyeletére. A kisebb osztályokon ugyanis este nyolc után megszűnik az éjszakai ügyelet, ezeken a helyeken otthoni készenlétet rendelnek el (ennek díja csak a 25 százaléka az amúgy kifizetendő ügyeleti összegnek) az orvosok számára.

A sürgősségi betegellátó osztályon mindig lesz ügyeletes szülész-nőgyógyász, sebész, belgyógyász, aneszteziológus és mindenkinek lesz úgynevezett készenléti párja.

A régi rendszerben a túlóravállalás mellett az orvoshiánnyal küszködő intézmény is ki tudta alakítani az ügyeleti rendet, ám az új szabályok miatt már csak műszakszervezéssel tudnak eleget tenni az elvárásoknak. Az orvosok, szakdolgozók 12-24 órás beosztásban fognak dolgozni, ami azt jelenti, hogy a főmunkaidőnek megfelelő időszakban például kevesebb orvos tartózkodik a kórházban, míg az ügyeleti időszakban több osztály ellátását összevonják (mátrix). A tizenkét órás műszakot követően másnap nem oszthatják be az orvost nappali műszakra, sőt: kötelező kiadni számára a pihenőt, s az orvosnak kötelező lesz azt igénybe vennie.

A dolgozók nehezen veszik tudomásul a változást, van olyan orvos, aki szerint inkább a régi rendszerben kellene folytatni a munkát, s szívesen tennének írásos nyilatkozatot is arról, hogy vállalják így is, ügyeleti díjért a feladatot. (Jelenleg a kórház ellen per folyik, amelyet a belgyógyászok indították, hogy az ügyeleti időszakra is teljes bérezésben részesüljenek, majd beadványukhoz csatlakozott minden dolgozó.) Szakmailag helytelennek tartják, hogy orvos nélkül maradnak a kisebb osztályok éjszakára, nekik pedig nincs szükségük arra, hogy otthon üljenek, mondván, szabad napjuk van, ám azt nem akkor vehetik ki, amikor a családtagjaik is otthon vannak.

A dolgozók attól is tartanak, hogy kevesebb fizetést kapnak az új rendszerben, ám Mészáros Lajos stratégiai igazgató másképp látja: szerinte lényegében kevesebb munkáért ugyanakkora bért fognak kapni, ugyanis a kieső bért pótlék formájában visszajuttatják a délutános, éjszakai és hétvégi ügyeletet ellátó dolgozóiknak.

Problémák a munka-átszervezésekben

Bár csupán június 27-én volt az első minisztériumi tájékoztató,

készültünk az átszervezésekre, ismertük a törvénytervezetet, intézkedéseink azonban aligha nevezhetők népszerűnek - utalt a problémás helyzetre Csiba Gábor , a miskolci Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház főigazgató főorvosa.

Egyebek mellett megszüntették, illetve újragondolták a külső rendeléseket. Kollegáik eddig munkaidőben más kórházakba is jártak rendelni, s így nem a megyei kórház javára használták ki a munkaidőalapot, miközben bármely munkaviszonyban eltöltött óra beleszámít a heti maximumkeretbe. Ugyanakkor csökkenttették az ügyeletesek számát a kórházban, s vizsgálják, hol váltható ki készenléttel az ügyelet. "Megvizsgáltuk a műszakosítás lehetőségét is, van olyan szakma, ahol ez elméletben működtethető, de például a kardiológiában, a traumatológiában vagy az idegsebészeten nem, mert nincs annyi traumatológusunk, hogy három ütőképes csapatot alkothassanak".

Dr. Csiba Gábortól azt is megtudtuk: összehívták az érdekképviseleteket a kórházban, hogy a lehető legkisebb fesztültséget okozó megoldást együtt találják meg. Arra kérte őket az intézmény vezetése, hogy adjanak javaslatot a megoldásra, hogy a kritikus osztályokon - ilyen például a traumatológia vagy az aneszteziológia - is elfogadható és a jogszabálynak megfelelő lehetőséget vezethessék be.

Több orvosra van szükség

A kazincbarcikai városi kórházban is okoz gondokat a munkaidő új szabályozása. A megoldások kapcsán Trencsényi Erzsébet kórházigazgató főorvos lapunk érdeklődésére elmondta: az átszervezések komoly gondot okoznak az intézményben, hiszen orvoshiány jellemzi a kórházat. Az igazgató véleménye szerint a kisebb kórházak vagy azok, amelyekben ugyancsak kevés az orvos, nehéz helyzetbe kerülnek, a munkaidő direktíva betartásának kötelezettsége révén. A munkaidőkeret jogszabály szerinti biztosításához ugyanis több orvosra volna szükség az intézményekben.

Amit mégis tehetnek: a szakdolgozóknak műszakokat szerveznek a laborban, a röntgenben, az aneszteziológián és a műtőben, az orvosok esetében pedig maradnak az ügyeletek. Az ő munkájukhoz külső, vállalkozó orvosokat vagy a máshol felmentési idejüket töltő szakemberek kiegészítő munkáját veszik igénybe. Ügyelet lesz az intenzív, a sebészeti, a belgyógyászati, a gyerekgyógyászati és a szülészeti osztályokon is, ám például a szemészeti osztály esetében az ügyeleti idő helyett készenlétben állnak majd rendelkezésre a szakemberek.

2007-07-02 13:14

Forrás: Weborvos Munkatársainktól

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +8 °C

Jobbára felhőtlen, száraz idő lesz általában mérsékelt légmozgással. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 26 fok között alakul. Késő estére 9 és 16 fok közé csökken a hőmérséklet. Derült, napos, száraz idő várható általában mérsékelt légmozgással. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 26 fok között lesz, késő estére többnyire 9 és 16 fok közé hűl le a levegő.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra