Világsiker a gyógyturizmus

Egy koszorúér-bypass műtét az USA-ban 130.000, Bangkokban 11.000, Indiában csak 10.000 dollárbe kerül.

Mind több beteg utazik világszerte műtétre, speciális kezelésekre, ha saját országában a hosszú, esetleg több éves várólista végére kerül, vagy a különleges terápiát odahaza nem kaphatja meg.

Évekkel ezelőtt barátunk, egy idősödő angol hölgy érzékelte, hogy romlik a látása. Telefonon jelentkezett háziorvosánál, aki két hét múlva fogadta és valószinűnek tartotta, hogy a panaszokat szürkehályog okozza. Szakvizsgálat végett előjegyzést kért a szemészetre, ahol angol viszonyokhoz képest a hölgyet igen hamar, négy hónap múlva fogadták és megerősítették a diagnózist: szürkehályog és műtétre van szükség.

A hölgy megkérdezte, hogy mikor kerülhet műtétre. A szemész főorvos megnézte a naptárt és közölte, hogy az operációt az angol társadalombiztosítás alapján költségmentesen, egy szeptemberi napon ő maga elvégzi. Két év múlva. A páciens úgy érezte, hogy addigra teljesen megvakul és kérdezte, hogy mit lehetne tenni. A doktor megnyugtatta, hogy fizető betegként három nap múlva, ugyanazon kórház szemészeti osztályán megoperálja és ugyanabban a kórteremben fekhet, ahol biztosítottként ápolnák, csak a szomszéd ágyon, ami a szemész főorvos magánbetegei számára vagyon fönntartva.

Az ápolási és a műtéti költség a beteg szempontjából igen jelentős volt, ezért gondolkodási időt kért és hazament. Volt telefonja és eredetileg magyar lévén bírta nyelvünket. Egy telefon egyik magyar szemészeti klinikára, másik telefon a légitársasághoz és egy hét múlva Magyarországon a szemműtét az utazási költséggel együtt is csak feleannyiba került, mint amennyit az angol szemészeten fizetett volna.

A legtöbb országban az egészségügyi turizmus szervezetten, utazási irodák útján történik. Belgiumba a tavalyi adatok szerint évente mintegy 20.000 beteg kerül mindenféle kezelésre, fogpótlástól a szívműtétig. Manapság világszerte gyakoriak bizonyos műtétek kóros kövérség miatt. Az ilyen beavatkozás az Egyesült Királysághoz képest Belgiumban 13.300 euróval kerül kevesebbe. A Belgiumba tóduló betegek 60 százaléka Hollandiából érkezik, 17 százaléka pedig francia. A gyógyturizmusra szervezett "package tours" magába foglalja a szállodai foglalást, szükség esetén a tolmácsolást és ha kell, a vízumügyek intézését is.

A legújabb adatok az amerikai gyógyturizmus - egyesek szerint gyakorta gyógynyaralás - elképesztő növekedéséről szólnak. Az Egyesült Államokban az egymással versengő, független biztosító társaságok versenye csak a biztosítási költségek folyamatos emelésében nyilvánul meg, ennek következtében az utolsó esztendőben további két millióval nőtt az egészségügyi biztosítás összegét fizetni képtelen állampolgárok száma: jelenleg kb. 46 millió amerikainak nincs semmiféle egészségügyi biztosítása.

Az amerikai társadalom egészségügyi szempontból biztosítatlan, több mint 15 százalékának is van betegsége és ilyenkor igyekszik minél olcsóbban kezeléshez jutni, de a gyógyulás árát arrafelé mindenki alaposan mérlegeli. Becslések szerint évente 400.000 amerikai utazik orvosi kezelés végett külföldre és ez a szám idén akár megduplázódhat. A legtöbben Ázsiába és Mexikóba mennek, de sokan Costa Rica-t választják, mert ezeken a helyeken ilyen célra (is) szervezett, igen magas szinvonalú gyógyintézetek vannak.

Az Egyesült Államokban bizonyos biztosítók ugyancsak elfogadják az ilyen, külföldi gyógykezelések költségeinek kifizetését, hiszen ez nekik is lényegesen kevesebbe kerül. Kaliforniában például a "Health Net of California" a nála biztosított, latin országokból származó betegek gyógykezelését az országhatár másik oldalán, Mexicoban is kifizeti.

Dél-Karolina néhány egészség-biztosítója újabban a biztosítottainak terápiáját Bangkokban is megajánlja. A thaiföldi fővárosban a Bumrungrad International Hospital évente több mint 400.000 külföldi beteget kezel. A szakorvosok a nemzetközi csúcsszinvonalon dolgoznak, az ápolási körülmények megfelelnek az amerikai klinikai viszonyoknak, az árak viszont igen jelentősen alacsonyabbak. Egyik, egészségügyi turizmussal foglalkozó web-oldal adatai szerint egy koszorúér-bypass műtét az Egyesült Államokban 130.000 dollárba kerül. Ugyanezt a műtétet Bangkokban 11.000 dollárért elvégzik, Indiában pedig csak 10.000 dollárt kell érte fizetni.

Magyarország az egészségügyi turizmus egyik területén a világ élvonalába tartozik: a magyar fogorvosok világszinvonalon látják el az osztrák, német, svájci betegeket és lényegesen kisebb összegért, mint amennyibe az a páciensnek odahaza kerülne. A hazai szívsebészek vagy ortopédek hasonlóan kiválóak, a megfelelő intézeti körülmények a magyar betegeknek is megteremtendők - és akkor a külföldiek számára ugyancsak elfogadhatók lesznek. Szeretnénk fejleszteni a vendéglátást. A magas szintű orvosi szakellátáson alapuló gyógyturizmus legalább annyira eredményes lehetne, mint az élményfürdő.

(Forrás: ACC Heart Health News, 2007, aug. 13)

2007-08-13 15:07

Forrás: Weborvos Dr. Matos Lajos

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +8 °C

Jobbára felhőtlen, száraz idő lesz. A délkeleti szél csak Sopron térségében élénkülhet meg időnként. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 26 fok között alakul. Késő estére 9 és 16 fok közé csökken a hőmérséklet. Ma még szép időnk lesz, holnap kezd majd beborulni felettünk az ég.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra