Egyre bővül a személyes gondoskodást igénylők köre. Ez részben a jól ismert demográfiai folyamatoknak köszönhető, de más okai is vannak. Többek között a mind rövidebb kórházi tartózkodást preferáló irányelvek, valamint az az egyre szélesebb körben elfogadott tény, mely szerint az idős vagy beteg ember jól-létét, felépülését, méltóságát leginkább otthoni környezetben kell és lehet biztosítani. A szociális és egészségügyi ellátórendszer lehetőségeihez mérten mindent megtesz a látókörébe kerülők segítése és ellátása érdekében, mégis óriási szerep hárul az úgynevezett laikus (vagy informális) segítőkre az otthoni ápolás és gondozás terén - legyenek azok rokonok, barátok, szomszédok vagy önkéntesek. Segíteni, jól segíteni azonban nem is olyan könnyű. Sokszor előképzettség, tapasztalat, rutin nélkül, úgy, hogy miközben a beteg állapota javul, a gondozó testi-lelki egészsége is épen marad.
Hiánypótló weboldal A Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) hazánk egyik legnagyobb civil szervezeteként számos, időseket, betegeket és fogyatékosokat ellátó intézményt és szolgáltatást tart fenn. Ezen intézményesült ellátások mellett az MMSZ folyamatosan törekszik a szociális innovációra az ápolásra, gondozásra szorulók segítése terén. A legújabb kezdeményezés e téren a 2013 őszén elindított WebNővér , amely egy mindenki által elérhető internetes portál.
Egy portál a laikus segítőknek
- Az oldal megalkotásakor fontos szempont volt az, hogy milyen támogatásra, információkra van elsősorban szüksége a laikus segítőnek. Többségük nem képzett ápoló, ezért számukra az egyszerű ápolási feladatok is nehézséget jelenthetnek. Ezek megtanulásában segítenek az oldalon található rövid, közérthető oktatófilmek.
- Az idős, beteg embert gondozó gyakran nem tudja, milyen külső segítséget vonhat be, mire jogosult az ápolt vagy ő maga, milyen támogatást igényelhet és honnan. Ezért a portálon megkereshetők a közelben működő szociális és egészségügyi szolgáltatók és elérhetőségeik, egyúttal megismerhető a szolgáltatások igénybevételi módja is.
- A rokonát, ismerősét gondozó ember sokszor magára marad, nem kap lelki, mentális támogatást megterhelő feladatához. Ezen kíván enyhíteni a WebNővér lelki feltöltődést kínáló rovata.
- Mindezek mellett fontos, hogy az oldalt felkereső segítők professzionális eligazítást kapjanak, ha elbizonytalanodnak feladataik végzése során. Ezt szolgálják a Gondozási és Jogi tanácsadás menüpontok levelező felületei.
A WebNővér a Szeretetszolgálat kétéves munkájának eredménye. A projekt megvalósítását az Európai Unió Central Europe programja tette lehetővé, melynek HELPS elnevezésű projektjében az MMSZ partner. A pályázati támogatás segítségével a weboldal kulcsfelületei 7 további európai nyelven is elérhetők lesznek.