A népesség mintegy 10 százaléka élete során legalább egyszer átél depressziós epizódot.
Ha valaki hetekig, hónapokig levert és rosszkedvű, akkor az akár depresszióra is utalhat. Ez a betegség akadályozhatja a tiszta gondolkodást, az élethez való hozzáállást teljesen megváltoztatja, és megnehezíti a mindennapi feladatok elvégzését is.
A depresszió tünetei több területen megjelennek, így érzelmi, motivációs, viselkedéses, kognitív és testi tüneteket azonosíthatunk.
Ezek lehetnek a depresszió testi tünetei
· Szokatlan fáradtságérzet, lelassulás, energiahiány.
· A megszokottól nagyon eltérővé válik az étvágy. Sokan képtelenek enni, amikor rossz a kedélyállapotuk, mások pedig éppen ellenkezőleg: falással próbálják ellensúlyozni a problémákat. Ez pedig egy idő után a testalkaton is meglátszik: a jelentős fogyásból vagy hízásból is sejthetjük, hogy depresszióval állunk szemben.
· A depresszióban szenvedő ember gyakran panaszkodik tartósan rossz közérzetre, szédülésre, elhúzódó fejfájásra vagy emésztési rendellenességekre. Sőt, talán meglepő, de a szűnni nem akaró hátfájás, a légzési problémák, a szívbetegségek mind-mind lehetnek a kór tünetei.
· Friss felmérések szerint a stressz következményeként a népesség fele küzd szexuális problémákkal, például csökkent libidóval vagy orgazmusra való képtelenséggel. A tartós stressz akár depresszióhoz is vezethet, ami a nemi vágy további csökkenését okozhatja, ami egészen odáig fajulhat, hogy már egyáltalán nincs is kedvünk szeretkezni, vagy ha épp aktusra kerül sor, nem élvezzük azt.
· Hányinger, émelygés, hányás, hasmenés, krónikus székrekedés – ezek a tünetek mind előfordulhatnak depressziósoknál. Emésztőszervi problémák esetén tehát mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy nem depresszió áll-e a panaszok hátterében.
· Alvászavarok: ha nehezen alszunk el vagy ha már hajnalban felébredünk és egyáltalán nem tudunk visszaaludni, ha az éjszakáink nyugtalanok, szorongással teltek, akkor gyanakodhatunk arra, hogy a depresszió tünetei jelentkeznek nálunk.
A folyamatosan fennálló lehangoltság a külső megjelenés elhanyagolásához vezethet:
- kevesebb
fésülködés,
- hajmosás
elmulasztása,
- gyűrött,
használt ruhák hordása,
- sápadtság,
puffadás,
- szem
alatti mély és sötét karikák.
Fontos hangsúlyozni, hogy bármely okból is jelentkeznek testi tünetek a depresszió kíséretében, a lelki és a testi tüneteket is kezelni kell, ellenkező esetben a betegségek krónikus jelleget ölthetnek, és újabb betegségek forrásává válhatnak.
A depresszió minden formája és fokozata figyelmet és kezelést igényel, de visszatérő, súlyos depressziók esetén végképp indokolt és elkerülhetetlen a szakorvos által meghatározott gyógyszeres kezelés antidepresszánsokkal. Ezek a gyógyszerek az agyi ingerületátvivő anyagokra (neurotranszmitterekre) hatnak, főleg a noradrenalinra és a szerotoninra. A pszichoterápia ugyancsak indokolt és hatásos módszer, sokszor önmagában is elegendő, de nagyon jól kiegészíti a gyógyszeres terápiát is.