Akár azzal vannak nehézségeink, hogy elaludjunk, akár sokszor riadunk fel éjszaka, a stressz nagy szerepet játszhat az alvászavarok kialakulásában. A stressz miatt az agyunk állandó felpörgetett állapotban marad, nem tudunk lazítani, és az is gondot okozhat, hogy még akkor is tovább aggodalmaskodunk a feszültséget okozó kérdéseken, amikor pihennünk kellene. Aki hajlamos a fokozottan stresszes életmódra, tudatosan kell figyelnie a lazításra: érdemes elsajátítani valamilyen relaxációs, meditációs technikát. Lefekvés előtt olvassunk, hallgassunk lágy zenét, vagy vegyünk egy kellemes fürdőt.
Modern társadalmunkban az elektromos eszközök minden percünkben velünk vannak, és számos ember számára a lefekvés előtti óra is az okostelefon, laptop vagy tablet nyomkodásával telik. Azonban a képernyőkből áradó, kékes árnyalatú fény negatív hatással van a melatonin termelődésére – ez a hormon szükséges ahhoz, hogy elálmosodjunk és jobban tudjunk pihenni éjszaka. Ráadásul ezek az eszközök az agyműködésre is stimuláló hatással vannak, így az nehezebben tud „kikapcsolni”. Igyekezzünk legalább két órával lefekvés előtt kikapcsolni ezeket az eszközöket!
Azt hihetnénk, hogy a mozgásszegény életmód kellően „pihentető” ahhoz, hogy éjjel is jól tudjunk aludni, azonban valójában éppen az ellenkezője igaz ennek. Ha rendszeresen és eleget mozog valaki, akkor az rendkívül sokat jelenthet az alvásunk minőségének szempontjából. A sport hatására nemcsak éjjel aludhatunk jobban, de napközben is élénkebbek leszünk, jobban tudunk koncentrálni, és arról sem szabad elfeledkezni, hogy a mozgásnak milyen jó hatása van a hangulatunkra. Az is egy gyakori tévhit, hogy a késő este végzett mozgás élénkítő hatású, egy, 2011-ben, a Sleep Research című szaklapban megjelent tanulmány ennek ellenkezőjét bizonyította , de ha valaki kellemesebben érzi magát tőle, érdemes reggel vagy délután sportolnia.
Az italok közül az alkohol és a kávé is megzavarhatja az éjszakai pihenésünket, többek között azért, mert mindkettőnek stimuláló hatása van, emellett pedig a vízháztartásunkat is befolyásolhatják, így gyakrabban ébredhetünk fel vizelési ingerre. Az éjszakai pihenésünk zavara mellett ezeknél az italoknál azt is kockáztatjuk, hogy másnap fejfájással, szédüléssel, koncentrációs zavarokkal ébredünk.