Számos betegséggel kapcsolatban beszámoltak már alvászavarok jelentkezéséről. A diabétesz , a magas vérnyomás, a depresszió és az elhízás esetén éppúgy előfordulhatnak el- vagy átalvási problémák, mint a kognitív funkciók károsodása esetén. A lista azonban bővül: az Alzheimer-kór korai stádiumában is felléphetnek alvászavarok - írja a pharmaonline.hu.
Egy tavaly publikált vizsgálat eredményei rávilágítanak arra, hogyan vezethet az alvászavar, azaz az alvás alatt elmaradó "takarítási" fázis - amely során az agy-gerincvelői folyadék átmossa és eltávolítja a felesleges proteineket a neuronok közötti térből - Alzheimer-kór kialakulásához.
A Wisconsin-Madison Egyetem kutatói 101, az Alzheimer-kór kialakulása szempontjából rizikócsoportba tartozó (közvetlen hozzátartozója alzheimer-kóros, vagy apolipoprotein-E gén mutatható ki nála) ember megvizsgálásával tanulmányozták, hogy az alvászavar hogyan függ össze az Alzheimer-kór biológiai markereivel. A vizsgálatba bevont személyek átlagéletkora a vizsgálat kezdetekor 63 év volt, és egyiküknél sem volt jelen kimutatható mértékű kognitív zavar.
Aki rosszabbul alszik, több Alzheimer-markere van
Bebizonyosodott, hogy azok a személyek, aki a kérdőíves megkérdezés alapján rosszabb alvásminőségről számolnak be vagy alvászavarokat tapasztalnak, gyakrabban rendelkeznek magasabb Alzheimer-kórra jellemző markerszinttel az agy-gerincvelői folyadékukban, mint kortársaik. A különbség abban az esetben is szignifikáns maradt, ha a kutatók figyelembe vették az esetleges depresszió jelenlétét, altató gyógyszerek szedését, a testtömegindexet (BMI), illetve a képzettséget.
Ok-okozati kapcsolat
Egyelőre nem ismert, hogy az alvászavarok fellépése vezet-e Alzheimer-kór kialakulásához vagy a neurodegeneratív betegség okozza-e a különféle alvászavarok megjelenését. Tény azonban, hogy az alvászavarok felhívhatják a figyelmet a neurodegeneratív betegség megjelenésére, és - terápiás lehetőségek birtokában - segíthetnek korai gyógykezelésében is.