A kutatásban 55 év feletti egészséges kínai felnőttek vettek részt, akiknek az agyát MRI-készülékkel vizsgálták a Duke-NUS Graduate Medical School Singapore neurológusai. A kutatásban részt vevők kognitív képességeit neuropszichológiai feladatokkal mérték fel, az alvási szokásaikról pedig kérdőívet kellett kitölteniük. Kimutatták, hogy az alváshiány jól mérhető változást idéz elő (éves szinten) az agyszerkezetben, ez pedig a szellemi képességek és az általános kognitív teljesítmény csökkenésével is összefügg.
"Az agykamrák megnagyobbodása kapcsolatban áll a kognitív képességek csökkenésével, és bizonyos neurodegeneratív betegségek súlyosbodásával" - írták a kutatók. "A jelenség és az alváshiány összefüggéseire azonban eddig még nem mutattak rá."
A kutatás vezetője, Michael Chee professzor szerint ezek az eredmények hozzájárulhatnak ahhoz, hogy megállapítsák az ideális alvásmennyiséget.
"Korábban úgy gondoltuk, hogy mindenkinek 7-8 órát kell aludnia" - mondta Chee. "De ez és a hasonló kutatások segíthetnek abban, hogy kognitív képességek megőrzésében segít , de bizonyos betegségek megelőzésében is szerepet játszik."
A kutatás eredményeiről a című szakfolyóiratban számoltak be.