Az alvásra sokáig az élet univerzális velejárójaként tekintettek, amelyre minden élőlénynek szüksége van. Erre azonban rácáfoltak azok a muslincák, amelyeket az Imperial College London kutatói vizsgáltak meg. Ezek az állatok úgy is életben maradtak, hogy egyáltalán nem aludtak - írja az Index .
Életben maradhatunk alvás nélkül?
Hogy az alvásra pontosan miért is van szükség, azt a mai napig nem értjük pontosan. A szokásos magyarázat, mely szerint az agyunk ilyenkor piheni ki magát, nem állja meg a helyét, hiszen az agy éjszaka is ugyanolyan aktív, és az alvásmennyiség sem függ szorosan a fizikai fáradtságtól. Valószínűleg a memória feldolgozásában van komoly szerepe, viszont még ez sem magyarázza meg, hogy a hosszas alvásmegvonás miért eredményez halált. Igaz, ez utóbbi állítás nem igaz minden élőlényre, a kutatók által vizsgált muslincafaj ugyanis képes teljes alvásmegvonás mellett is életben maradni.
A kutatók megállapították, hogy a legyek rendkívül változatos alvásmintázattal rendelkeznek. Sokan közülük napi 5-10 órát is aludtak, viszont a nőstények hat százaléka beérte napi 72 perc vagy annál is kevesebb alvással. Sőt, három egyed mindössze 15, 14 vagy 4 percet aludt egy nap. Egy forgó csőbe is betették őket, ami meggátolta őket a pihenésben, így tulajdonképpen semmit sem aludtak. Mindezek azonban látszólag semmilyen módon nem befolyásolták az állatok viselkedését, és élettartamukat sem.