A gyerekek könnyen elkaphatják a betegségeket, ami akár több napos iskolai hiányzással is járhat, de mit tehetünk a hatékony megelőzésért?
Hogyan erősíthető az immunrendszerünk?
A fertőzések elkerülése érdekében az immunrendszer erősítése a legfőbb feladat. Védekező rendszerünket vitaminokkal (például A- és C-vitaminnal) és válogatott baktériumtörzsekkel is támogathatjuk. A gyomor-bélrendszer immunsejtjei, valamint a bélflóra közel 400 baktériumfaja (Lactobacillus sp., Bifidobacterium sp. és Streptococcus sp. stb). is aktívan részt vesz az immunrendszer működésében.
Probiotikumokkal az iskolai hiányzások is csökkenthetők
A hasznos baktériumok növelik a szervezet ellenállóképességét és hatékonyak a fertőzések megelőzésében, így segítségükkel az iskolai hiányzások is visszaszoríthatóak. Ezt támasztja alá egy 2009-ben végzett kutatás is, amelynek keretében 248 egészséges gyermeknek adtak Lactobacillussal, illetve Bifidobacteriummal kombinált készítményt. Ennek eredményeként jelentős mértékben csökkent a megbetegedések, valamint a kellemetlen tünetek (például köhögés, láz, orrfolyás) száma, az antibiotikumhasználat pedig hatodára szorult vissza. Ám a kizárólag tejsavbaktériumot tartalmazó készítményhez képest a Bifidobaktériumok magasabb hatékonyságot mutattak.
Az iskolai hiányzások megelőzése szempontjából a probiotikumok jótékony hatását egy másik vizsgálat is alátámasztotta. A három hónapos vizsgálatba 135 egészséges diákot vontak be, olyanokat, akik a megelőző évben legalább három esetben felső légúti vagy gyomor-bélrendszeri betegségben szenvedtek. Az egyik csoport placebót, a másik egy probiotikus baktériumokból álló összetett készítményt (egy lactobacillus és két bifidobaktérium törzs keverékét) és a probiotikumok növekedését elősegítő prebiotikumot is kapott.
Abban a csoportban, ahol a diákok probiotikumot kaptak a betegségek előfordulási aránya 25 százalékkal kisebb volt a kontrollcsoporthoz képest. Így a szimbiotikus pre- és probiotikus kezelés hatásosnak bizonyult az iskolai hiányzások csökkentésében.
Hogyan alkalmazzuk a hasznos baktériumokat antibiotikum kúránál?
Bakteriális megbetegedések esetén előfordul, hogy nem kerülhető el az antibiotikum szedése. Ilyenkor a kezelés mellé érdemes többféle humán eredetű baktériumtörzset tartalmazó probiotikumot használni, amelyek enyhítik a nem kívánt mellékhatásokat. Az élő baktériumtörzsek érzékenyek lehetnek az antibiotikumra, ezért érdemes 3-4 óra szünetet hagyni a két készítmény szedése között. Az antibiotikus kúra befejeztével legalább egy hétig érdemes még az élőflórás törzset tartalmazó készítményt alkalmazni.