Mindenkinek más illatok, fények és formák idézik az ünnep nyugalmát, békességét. Íme néhány ötlet, amit megvalósításra érdemesnek tartunk, és még az egészségünknek is kedvezhetünk vele!
Evészet helyett esti teázgatás és finom fűszeres kekszek
Az ünnep a vendégeskedés ideje is. Nem kell mindig nagy traktára gondolnunk, sőt! Bizonyára akad olyan, aki nem veszi rossz néven, ha "terül-terülj asztalkám" helyett egy saját készítésű kekszekkel és különféle illatos teákkal, gyógyteákkal és gyümölcsökkel megrakott asztalkával várjuk. A kekszeket készíthetjük teljes kiőrlésű liszttel, viszonylag kevés cukorral. A teák között pedig lehet olyan, ami segít megelőzni a megfázást.
A hosszabb téli esték, családi együttlétek, még ha csak közös tévénézés is, egyenesen csábítanak a nassolásra. A csipszek, ropik, sós mogyoró helyett készítsünk ki inkább némi friss aszalt gyümölcsöt, gyümölcs-csipszet, natúr, nem pörkölt, sótlan mogyorót, kesudiót, napraforgómagot. Azért a mértékre itt is ügyelni kell.
Aromakúra és fürdők
Mivel az illatok nagyon kötődhetnek bizonyos időszakokhoz, hangulatokhoz, a hideg karácsonyi időszak ideális olyan - olykor nehéz - illatok beszippantására, amelyek nyugtatnak, lazítanak, de valahogy tavasszal és nyáron, nem esnének jól.
A párologtatáson túl készthetünk fürdőt is. Csöpögtessünk a kádba 8-10 csepp illóolajat - akár többfélét is -, töltsük föl a kádat meleg vízzel. A fürdővíz enyhén habos lesz. Merüljünk el benne és lazuljunk el legalább 15 percre. Rendhagyó módon a fürdőszobába varázsolhatunk gyertyafényes, zenés hangulatot. A kérdés, csak az, mikor?
Kedvcsinálónak néhány illóolaj: A klasszikus levendula többek között fertőtlenít, jó a menstruációs fájdalmak, kimerültség kezelésére. A szantál szintén megfázás idején, szexuális zavarok esetén ajánlott. A citromolaj bársonyossá teszi a bőrt, idegnyugtató. A jázmin híres nyugtató illatáról. A zsályaolajos fürdő zsírtalanítja a bőrt és pórusösszehúzó hatású. A kakukkfű tisztítja a légutakat, jó megfázás idején. A kamilla ismert gyulladáscsökkentő, nyugtató, enyhíti az izomlázat, csillapítja a fejfájást, álmatlanságot, görcsoldó és bőrtisztító, csökkenti az allergiás eredetű viszketést.
Szaunázás
Akinek egészségi állapota ezt lehetővé teszi, - Nem szabad gőzfürdőbe menni a magas vérnyomásban , szívbetegségben, daganatos betegségben, fertőző bőrbajban szenvedőknek, és azoknak sem, akiknek nyílt seb (például lábszárfekély) található a testén! - éljen hetente a szaunázás frissítő hatásával. Természetesen nem összeszorított foggal kell kibírni, csak azért, mert egészséges, de aki amúgy is szereti - Lehet, hogy érdemes volna életében először kipróbálni? - annak lehet, hogy még több kedvet csinál ahhoz, hogy rendszeres programjává váljon.
Edzi a immunrendszert , megvéd a légúti fertőzésektől, stresszoldó, izomlazító, az izzadás által méregtelenítő, tisztítja a bőr pórusait.
Kapkodva nem lehet szaunázni. Leglább két órát vesz igénybe, melynek programja röviden: tisztító zuhanyozás, 5 perc a legalacsonyabb padon, (illatos olajokat is párologtathatunk egy edényből, fenyőt, eukaliptuszt, mentát), majd 5-5 perc a felsőkön, hűtőzuhany vagy fürdő (a hűtés után az edzett szaunázók visszamehetnek még egy-két menetre), törölközés, testápoló használata, öltözködés kényelmes, meleg ruhába. Pihenjünk le legalább egy negyed órát - közben szólhat kedvenc zenénk - iszogassunk sokat, hogy pótoljuk az elvesztett folyadékot. A legalkalmasabb a kristályvíz.
Fények és színek
Nem véletlen, hogy olyan közkedveltek lettek a gyerták, mécsesek. Különösen télen szükségünk van a fényre. A lágy gyertyaláng azonban inkább dísze a helységnek, és hangulat, mint igazi fényforrás. Messze nem olyan meghitt a szolárium fénycsövének fénye, és vitatják is, nem káros-e az egészségre. A depresszióra hajlamosaknak azonban nem a bőrük miatt, hanem jobb hangulatuk érdekében nagyon hasznos lehet. A rövid szoláriumozást összeköthetjük a szaunázással is. Ha már egyszer megszabadultunk utcai ruhánktól!
Mégis, semmi nem ér föl egy napfényes sétával, amit összeköthetünk ajándékvásárlással is. A nagy mesterséges megvilágítású bevásárlóközpontok helyett ilyenkor válasszuk a bevásárlóutcákat, szabadtéri, karácsonyi kézműves vásárt.
A lakás vagy terített asztal díszéül érdemes világos, illetve vidám élénk színeket választani. A narancs, a banán, a sütőtök, az alma és a többi szép színű ételnek már a látványa is gyógyít.