Az alkohol és a vas szinergikus hatással bírnak a májkárosodás kialakulásában. Az alkohol továbbá fokozza a vas felszívódását. A primer hemochromatózis egy genetikai rendellenesség, amely főként a HFE gén mutációjának eredménye, felborul a vasanyagcsere, és ez a vas felhalmozódásához, végső soron májbetegség kialakulásához vezet. Ugyanakkor jelenleg a vasanyagcsere, a HFE mutációk és az alkoholos májbetegség közötti összefüggésekkel kapcsolatos adatok nem meggyőzőek.
A 2009. január 7-én a World Journal of Gastroenterology című lapban megjelent cikk tárgyalja ezt a témát. A Helena Cortez-Pinto professzor által vezetett kutatás során a lisszaboni Santa Maria Kórházban egy csoport nehéz ivót vizsgáltak májbetegséggel vagy anélkül. Az alkoholistákban nagy gyakorisággal figyeltek meg vastöbbletet, amely úgy tűnt, kapcsolatban állt a májbetegség kialakulásával (a 45 százaléknál magasabb transzferrin szaturációval rendelkező alkoholisták esélyhányadosa [OD] a májbetegségre 2,2 volt). A HFE mutációk esetében csak a H63D-nél találtak összefüggést az alkoholos májbetegséggel (OD=1,75). A H63D mutációra heterozigóta és vastöbblettel rendelkező alkoholistáknál még nagyobb volt a májbetegség kialakulásának kockázata (OD=2,17).
Az eredmények alapján úgy tűnik, hogy a vastöbblet fontos társtényezője az alkoholistákban kialakuló májbetegségnek. Még a H63D mutációra heterozigóták - akiknél klasszikusan nem alakul ki májbetegség - esetében is fokozott volt a májbetegségre való hajlam, a túlzott alkoholfogyasztás jelenlétében.
Animáció: HáziPatika.com