A függőséget egy hat kritériumból álló rendszer alapján lehet diagnosztizálni - mondta el Janszky József kutató neurológus az InfoRádiónak adott interjújában.
Ha valaki rosszul érzi magát, amiért túl sokat foglalkozik az internettel, esetleg abba is akarja hagyni, de nem tudja, vagy már a környezete is érzékeli a problémát annak negatív hatásaival együtt, az már addikcióra utal. A függő mindennapi világát is elhanyagolja az internet miatt, és lényegében elveszíti a kontrollt, ezáltal folyamatosan azt érzi, az internet előtt kell maradnia.
A kábítószerekre hajaz az internet hatása
A Nemzeti Agykutatási Program keretei között támogatott magyar kutatás arra kereste a választ, hogy az agy jutalmazó központjában az internethasználat hatására is előállnak-e olyan szerkezeti változások, amelyek a kokainfüggőkre jellemzőek. Végül a feltevés beigazolódott, bár a két betegség súlya természetesen nem azonos.
Az internetfüggőség kialakulása mögött rendszerint valamilyen személyiségi vagy pszichológiai probléma áll, amiből az adott egyén ezt a menekülési útvonalat választja. A bajok forrásának feltárása nélkül pedig hiába szüntetik meg magát a függőséget, a beteg visszaeshet, sőt, akár más, károsabb szenvedélyre is rászokhat.
Kordában tartható a függőség
Némiképp öröm az ürömben, hogy leginkább a fiatalok korosztálya érintett a kérdésben, náluk pedig nem okoz visszafordíthatatlan károsodást ez az addikció, vissza lehet őket terelni a helyes mederbe.
Ha a beteg felismeri, hogy segítségre van szüksége, pszichiáterhez kell fordulnia, aki majd felderíti, van-e olyan alapbetegség a függőség mögött, amelyet kezelni kell. Ilyen lehet például például a figyelemzavaros betegség és a depresszió .
Az internetfüggőség különböző viselkedésterápiai módszerekkel kezelhető. A cél az, hogy az illető visszanyerje a kontrollt az internetezés felett, annak használata ugyanis szükséges a mindennapok során, így teljes mértékig nem iktatható ki a páciensek életéből.