Szenvedélybetegek fogdában

Mi a teendő, ha egy állampolgárt súlyos vagy fertőző betegsége - alkoholizmusa, drogfüggősége vagy nemi betegsége - miatt nem lehet előállítani vagy őrizetbe venni? Ki dönti el ilyen esetben, hogy bezárják-e az illetőt, vagy sem?

Egy betörés miatt előállított 43 éves férfi alkoholmegvonás miatt halt meg a rendőrség úgynevezett előállító helyiségében, Mátészalkán. Az eset január 8-án hajnalban történt, amikor a férfi betört egy lakóház udvarára, az ott lakó fiatalember pedig kihívta a rendőrséget, s mivel a bejelentő keze véres volt - állítása szerint a betört ajtó üvege vágta meg -, mentőt hívtak a helyszínre. A mentők a vérző kezű lakót kórházba szállították, de előtte megvizsgálták az ájultan fekvő betörőt is, rajta azonban nem találtak orvosi ellátást igénylő sérülést. Ezután állították elő a középkorú embert a rendőrségre, ahol később életét vesztette. Az őrzésével megbízott rendőr monitoron keresztül figyelte, s miután gyanús lett számára, hogy már jó ideje nem mozdul, értesítette a mentőket, akik már csak a halál beálltát tudták megállapítani. A boncolás során kiderült: a férfinak a keringés és a légzés leállása okozta a halálát, a keringés- és légzésbénulás hátterében azonban az alkoholmegvonás állt. Az orvos szakértő szerint már elfogásakor is az alkoholmegvonás miatt feküdt eszméletlenül.

Szigethy Anna pszichiáter-addiktológus főorvos megkeresésünkre azt mondta: egy súlyos alkoholbeteg esetében nagyon is elképzelhető, hogy egyik pillanatról a másikra meghal, ezért szakmai szemmel nézve valószínűnek tartja, hogy a Mátészalkán előállított személy valóban alkoholmegvonási tünetekbe halt bele. Mint elmondta, az alkoholisták szervezete, ideg- és immunrendszere olyan súlyosan károsodik, hogy a test általános mérgezettsége epilepsziás rosszulléthez, akut szívelégtelenséghez, keringés- és légzésbénuláshoz, illetve delírium tremenshez, azaz "remegő őrülethez" vezethet. Szigethy Anna hozzátette azt is: sokszor nem elegendő kizárólag az előállított vagy fogva tartott személy állításaira hagyatkozni egészségi állapotával kapcsolatban, mert sok alkoholista el sem ismeri, hogy beteg.

A mátészalkai eset több kérdést felvet: megfelelő orvosi kivizsgálásban részesülnek-e az előállítottak a rendőrségi előállító helyiségekben, valamint az őrizetbe vett személyek a rendőrségi fogdában? Mi a teendő, ha egy állampolgárt súlyos vagy fertőző betegsége - alkoholizmusa, drogfüggősége vagy nemi betegsége - miatt nem lehet előállítani vagy őrizetbe venni? Ki dönti el ilyen esetben, hogy bezárják-e az illetőt, vagy sem?

Mint megtudtuk, ezzel kapcsolatosan a rendőrségi fogdák működésének rendjét - a jogszabályok mellett - külön ORFK-utasítás szabályozza. Alapvető szabály, hogy a rendőrségi fogdába történő befogadás előtt mindenkit általános orvosi vizsgálatnak vetnek alá. Így az orvos - nem pedig a rendőri szerv - dönt arról, hogy az érintett egészségügyi állapota alapján fogdába zárható-e. Az alkohol-, illetve drogfüggőségben szenvedő fogvatartottak esetében - ha az elvonás miatti tünetek az életüket fenyegetik, vagy maradandó egészségkárosodás veszélye áll fönn - a fogdát ellátó orvos rendelkezik az érintett kórházba szállításáról. Ugyanakkor a fogdaőr kötelessége, hogy a fogvatartottak bármilyen egészségügyi problémája esetén értesítse a fogdát ellátó orvost és a mentőszolgálatot. Külön szabály vonatkozik a dohányos emberekre is: őket el kell különíteni a nem dohányzó fogvatartottaktól, s olyan zárkában kell őket elhelyezni, ahol rágyújthatnak. Minderre azért van szükség, mert az őrizetbe vétel legfeljebb 72 óráig tarthat, ezután vagy szabadon engedik a fogvatartottakat, vagy kezdeményezik előzetes letartóztatásukat. Más a helyzet az előállítás esetén, amelynek maximális időtartama legfeljebb nyolc óra lehet. Ilyen esetben előzetes orvosi vizsgálatot nem végeznek, de ha az előállított személy egészségi állapota megköveteli, akkor orvost hívnak hozzá.

A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság fogdájában lehetőség van a lelki függőség kezelésére is - tudtuk meg Szenti Szabolcs sajtóreferenstől. Mint mondta, a rendőrség alkalmazásában álló pszichológus bevonásával történő ellátást kérheti a fogvatartott, a védője, az ügyben eljáró előadó, a fogdát ellátó orvos és a fogda személyzete is.

Fejér és Veszprém megyében a városi kapitányságokon csupán előállító helyiségek vannak, ahol az előállítottaktól megkérdezik ugyan, hogy van-e valamilyen egészségügyi problémájuk, de ezt nem ellenőrzi orvos. A 72 órára őrizetbe vett személyeket már a veszprémi és a székesfehérvári központi fogdákba szállítják, és vizsgálatnak vetik alá őket a megyei kórház ügyeletén rendőri felügyelet mellett. Az elmúlt években sem Veszprém, sem Fejér megyében nem fordult elő, hogy az őrizetbe vett személy feltárta volna az orvos előtt esetleges szenvedélybetegségét. Dániel-Tóth Zoltántól, a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől megtudtuk: tavaly összesen 455 embert vettek őrizetbe a megyében, közülük heten voltak olyan állapotban, hogy az orvos utasítására azonnal kórházba vagy a sümegi pszichiátriára vitték őket. A szóvivő elmondta: a vizsgálatot végző orvosok minden esetben rákérdeznek arra, hogy az őrizetbe vett személy nem áll-e állandó orvosi és gyógyszeres kezelés alatt. Az elmúlt években az is előfordult, hogy női őrizetesek a terhességükre hivatkozva kérték a kórházban való elhelyezésüket: ilyen esetekben is az orvos dönti el, hogy ez indokolt-e.

Baranyában az elmúlt években egy gyanúsított sem lett rosszul amiatt, mert a fogdában nem kapott volna megfelelő egészségügyi ellátást - tudtuk meg Takátsy Zoltántól, a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől. Pécsett egyébként nemcsak az őrizetbe vétel előtt vizsgálják meg az embereket, hanem a fogdában lévő gyanúsítottakkal mindennap találkozik orvos.

A dombóvári szőlőhegyen 1990-ben történt egy gyilkosság, amivel egy helybéli alkoholistát gyanúsítottak. A letartóztatott férfi sokáig tagadott, ám egy hónap után megtört, és összesen hét alkalommal ismerte be a gyilkosságot. Utóbb azt állította: azért tett beismerő vallomást, mert az egyik kihallgatáson szokatlanul barátságosan szóltak hozzá, és megkínálták sörrel, amit akkor már elviselhetetlenül kívánt. Majd a jó szótól és a sörtől annyira ellágyult, hogy azt mondta, amit a nyomozók vártak tőle. A gyanúsított több mint két évet töltött előzetesben, aztán elengedték, mert meglett az igazi gyilkos. A dombóvári férfi persze aligha ismeri be az el nem követett gyilkosságot, ha alkoholbetegségét a fogdában az orvos felderíti és kezeli.

(2008.01.29. 10:21)

Népszabadság - Népszabadság

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +1 °C
Minimum: -2 °C

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös időre számíthatunk, csupán kisebb körzetekben és csak átmenetileg lehet szakadozottabb a felhőzet. Hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat. A légmozgás gyenge, mérsékelt marad. Késő este többnyire -4 és +1 fok közötti értékeket mérhetünk. A tegnapi havat hozó hidegcsepp helyét anticiklonális hatás vette át, így immár nem kell fronthatástól tartani. A frontérzékenyek is nyugodtabb, panaszmentes időszakra számíthatnak tehát.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra