Lehet-e hiteles egy túlsúlyos egészségügyi miniszter?

Az elmúlt hetekben a Facebookon vérre menő vita alakult ki arról, hogy Belgium egészségügyi minisztere, aki történetesen 130 kiló, hitelesnek tekinthető-e a posztján, vagy sem.

A legnépszerűbb közellenség

Maggie de Block, belga egészségügyi miniszter egy tévesen neki tulajdonított és a magyarokat érintő kritika kapcsán került a hazai köztudatba: Tibi atya Facebook oldalán számolt be arról, hogy a belga egészségügyi miniszter kritikát fogalmazott meg a magyar soha nem hangzott el . A kérdés ettől még fennáll: képviselheti-e egy túlsúlyos ember az egészségügyet.

Maggie de Blockot nem mostanában, hanem 2014 őszén választották meg Belgiumban egészségügyi miniszternek, azt megelőzően a menekültügyért, bevándorlásért és társadalmi integrációért felelős államtitkárként az egyik legnépszerűbb belga politikus volt. Civil foglalkozás orvos, 25 éven át praktizált körzeti orvosként. Népszerűsége dacára hazájában is heves vitákat váltott ki kinevezése: többen is annak az ellenérzésüknek adtak hangot, hogy a belga egészségügyet, amelynek egyik legégetőbb egészségügyi problémája pont az elhízás , képviselheti-e egy 130 kilós miniszter.

Maggie de Block, belga egészségügyi miniszter (Forrás: dailymail.co.uk)

Attól, hogy történetesen túlsúlyos az egészségügyi miniszter, még nem feltétlenül lesz alkalmatlan vagy hiteltelen. Az az ex-élsportoló, akin egy cseppnyi háj sincsen, tiszta izom és az egészségtől (látszólag) majd kicsattan, mitől lenne hitelesebb életmód vagy egészségügyi témában, miközben pontosan tudni lehet, hogy az élsport önmagában egészségtelen? Az egészséges és tudatos életmód nem feltétlenül ott kezdődik, hogy mekkora a BMI-értékünk , egy alkatában fittnek tűnő is élhet egészségtelenül. A miniszter asszony szerint igen, nyilatkozataiban szakértelmére és több évtizedes tapasztalatára hívja fel a figyelmet és visszautasítja a külsejére vonatkozó kritikákat. Egy 2011-es interjúban pedig a szintén a súlyát firtató kérdésre úgy válaszolt, hogy túlsúlyának genetikai probléma az oka, amiről nem tehet, és sajnos nem tud mit kezdeni vele. Ennél többet nem árult el az egészségügyi hátteréről, így nem tudhatjuk pontosan milyen genetikai problémára gondolt, de tekintettel 25 éves orvosi tapasztalatára, elhihetjük neki, hogy a túlsúlya nem a helytelen életmód , hanem valamilyen betegség következménye.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az elhízás lehetséges okai

Az elhízásnak számos, a helytelen táplálkozásból, mozgásszegény életmódból eredő oka lehet. Sokat és egészségtelenül eszünk, keveset mozgunk, kampányszerűen foglalkozunk az egészségünkkel, hogy csak néhány okot említsünk. Ezek környezeti tényezők és azt mutatják, hogy elsősorban a szokásainkon kell változtatni ahhoz, hogy testtömeg-indexünk a normális tartományban maradjon.

Ismerünk számos olyan hormonális, endokrin vagy anyagcsere betegséget, amelyeknek túlsúly a következménye, ilyen például a pajzsmirigy-alulműködés , a policisztás ovárium szindróma (PCOS) vagy a szervezet kevesebb tesztoszteron termelése. Ezek a betegségek nem a rossz szokások miatt alakulnak ki, orvosi vélemény szerint gyógyszeres kezeléssel, kemény diétával tartható a normál testsúly, más kérdés, hogy a már-már aszkéta életmód milyen nehézségek árán tartható. Genetikai okként leginkább azt szokták említeni, hogy vannak, akik hízásra hajlamosabbak, míg mások kevésbé. Újabb kutatások irányulnak arra, hogy vajon a genetikának vagy a környezeti tényezőknek van nagyobb szerepe az elhízásban: az exeteri egyetem kutatója Timothy Frayling szerint a genetikának sokkal több köze lehet az elhízáshoz, mint ahogy eddig gondoltuk, szerinte a genetikai tényezők meghatározóbbak, mint a környezetiek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra