Amerikai tudósok szerint a dohányzás befolyásolja agyunk szerkezetét. Kiderült, hogy azoknál, akik ennek a szenvedélynek a rabjai megváltozik a szürkeállomány mérete.
Leszokás a dohányzásrólAmerikai kutatók egészséges önkéntesek vizsgálata során megállapították, hogy a dohányosok agykérge - ahol az idegsejtek találhatók - vékonyabb, mint azoké, akik nem élnek ezzel a káros szenvedéllyel. Ez az elváltozás a homlok mögötti agyterületen volt a legkifejezettebb a bal oldalon. A jelenlegi eredmények arra utalnak, hogy ennek az agyi régiónak az elváltozása a felelős a dohányzással kapcsolatos függőség kialakulásáért. Mivel ehhez a területhez köthető az ösztönös cselekedetek kontrollja, a jutalmazási folyamatok feldolgozása és a döntéshozatal, érthető, hogy a nikotin miért is okoz függőséget. Természetesen a kutatók további vizsgálatokat is terveznek, hogy a leszokás következményei is kiderüljenek.
Dr. John Krystal a Yale Egyetem tanszékvezetője szerint a dohányzás hatásai szinte felhalmozódnak az agyban, éppen ezért fontos, hogy a fiatalok körében hatásosan lépjünk fel a megelőzés terén.
5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről
Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.