Miért rontunk el dolgokat, ha idegesek vagyunk?

Szoktunk aggódni amiatt, hogy elrontunk valamit, ha néznek minket közben? A University of Sussex és a Brighton and Sussex Medical School szakértői nemrégiben fedezték fel FMRI-vizsgálataik során azon agyi hálózatot, amely akkor rontja el a dolgainkat, amikor a legkevésbé szeretnénk, hogy elromoljanak. Minderről többet a Scientific Reportsban publikált tanulmányból tudhatunk meg.

A korábbi kutatások – és személyes tapasztalataink is – megerősítik: az emberek általában nagyobb erőkifejtést végeznek, amikor figyelik őket, a zongoristák például bizonyítottan erősebben ütik le a zongorabillentyűket, amikor közönség előtt játszanak.

Dr. Michiko Yoshie és társai FMRI-megfigyeléseik közben ezt a jelenséget vizsgálták: kutatásaik során ugyanazt látták – az emberek sokkal idegesebbek , ha azt hiszik, hogy figyelik őket. A szkenekből az látszott, hogy ilyenkor agyunk finom szenzomotorikus mozgásért felelős központja, az inferior parietális kéreg (IPC) kikapcsol.

Időről időre mindenki életében eljöhetnek olyan életszakaszok, melyek során sokat aggódik, rágódik a lehetséges végkimenetelen, idegeskedik vagy feszültté válik. Vannak azonban olyanok, akiknek ez az aggódás az "alapállapot" - igencsak káros lehet. Kattintson! Az IPC részét alkotja az ún. akció-megfigyelő hálózatnak (AON), agyunk azon területének, amely a tudatosításban segít: ez például kifejezetten aktív akkor, amikor beszélgetőpartnerünk arckifejezését és szemmozgását nézzük és megpróbálunk rájönni arra, hogy mit gondol. Az IPC ezen információt használja fel arra, hogy megmozgasson minket. Ha úgy érezzük, hogy megfigyelőink azt akarják, hogy jók legyünk, akkor jók leszünk, ha azonban negatív jeleket is kapunk, az IPC kikapcsol, teljesítményünk pedig leromlik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A lámpaláz legyőzhető, például gyakorlással!

Számos módszer van azonban arra, hogy extrém aggódásainkat megszüntessük akkor, ha emberek elé kell állnunk: vannak olyan agyi stimulációs technikák, amelyek beindíthatják bennünk a kívánt viselkedésmódot (ezeket hívjuk transzkraniális mágneses vagy direktáramos stimulációnak), illetve vannak különféle neurofeedbackes megoldások, amelyek révén megtanulhatjuk azt, hogy saját agyműködésünket hogyan tudjuk jobban felügyelni.

Természetesen az is sokat segít, ha gyakorlunk – fontos például azt hinni, hogy a közönség támogat minket és ők is azt kívánják nekünk, hogy jól teljesítsünk, ezért is hasznos néha támogatók, barátok, családtagok előtt gyakorolni vagy előadni. Ez ugyanis segít rászoktatni agyunkat arra, hogy a jó minta szerint viselkedjen.

Forrás: www.sciencedaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra