Gyakran kínozza puffadás és gyomorégés?

A puffadás és gyomorégés sokak mindennapjait megkeseríti. Persze, állhat a probléma hátterében ételallergia vagy más egészségügyi gond, de a legtöbbször mégis a rendszertelen és nem megfelelő étkezés a kiváltó ok.

A gyomorégésre, gyomorpanaszokra, puffadásra ajánlott gyógyszerkészítmények reklámfilmjei a leggyakrabban és legtöbbet szereplő filmek között szerepelnek. Talán ez is mutatja egy kicsit, hogy a probléma valóban sokakat érint. Ennyi embernek viszont nem lehet ugyanolyan egészségügyi problémája, ezért mindenképpen érdemes végiggondolni étkezéseinket és életmódunkat, hiszen lehet, hogy minden gond innen indul el.

Ételallergia a háttérben

Ha a puffadás állandóan fennáll, és közérzetünk is rossz, elképzelhető, hogy laktózintolerancia vagy lisztérzékenység áll a tünetek hátterében. Ilyenkor minden esetben forduljunk szakorvoshoz és végezzük el a szükséges teszteket, vizsgálatokat. De, ha a puffadás és gyomorégés elsősorban étkezések közben vagy után jelentkeznek, inkább a nem megfelelő életmódra gyanakodjunk.

11 tipp puffadás ellen - kattintson !

A megfelelő étrend kialakítása

A kellemetlen tünetek az étkezés szabályozásával és mozgás beiktatásával viszont könnyen kezelhetők. Figyeljük szervezetünk jelzéseit, és tudjuk meg, milyen esetekben jelentkeznek a problémák, hiszen így könnyen tehetünk a helyzet ellen. Általános szabályként érdemes az alábbiakat betartani:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • naponta ötször együnk, kisebb adagokat. Ha egy nap csak kétszer vagy háromszor étkezünk, sokkal nagyobb mennyiségeket fogyasztunk el egyszerre, ami bizony megterhelő a gyomornak, és ilyenkor gyakran több gyomorsav termelődik, amely akár a nyelőcsövet is mardoshatja (ha a gyomorsav visszakerül a nyelőcsőbe akkor már refluxról beszélünk, és mindenképpen orvosi segítségre van szükség).
  • a puffasztó ételeket igyekezzük kerülni, így a babféléket, a káposztát, a borsót, és alapvetően a hüvelyeseket.
  • a savanyúságok, savanyú ételek, valamint az erős, csípős, fűszeres és zsíros ételek nemcsak puffasztanak, de komoly gyomorégést is okozhatnak. Igyekezzük mellőzni étkezéseinkből, ha fogyasztásuk után problémák jelentkeznének.
  • egyeseknél a savanykás gyümölcsök, a paradicsom is gyomorpanaszokat okoznak. Fogyasztásuk után figyeljük meg szervezetünk reakciót, és ha gond adódna, iktassuk ki az étrendből a problémás alapanyagokat.
  • a kávé, az alkohol és a csokoládé is okozhat puffadást, és akár gyomorégést is. Éhgyomorra semmiképp se fogyasszunk belőlük, de a legjobb ezek elkerülése lenne.
  • a gyorsan bekapott és szinte meg sem rágott ételek szintén problémákat okozhatnak. Így, ha tudjuk, hogy nincs időnk normálisan étkezni, inkább együnk meg egy gyümölcsöt vagy joghurtot, ami pár óráig kitart, és együnk akkor, ha valóban van rá időnk.
  • a rendszeres mozgás segít felgyorsítani az anyagcserét, így az ételek könnyebben feldolgozásra kerülnek, és a puffadás is elkerülhető.
  • a stressz is okozhat gyomorégést, így próbáljuk meg kerülni a feszült helyzeteket, gondjainkat beszéljük ki, és sétáljunk nagyokat, lélegezzünk mélyeket. Ezek segítenek megnyugtatni az embert.

Gyakran kínozza puffadás és gyomorégés?
Gyakran kínozza puffadás és gyomorégés?

További segítség

  • Étrendünk rendszeressé tétele és a problémát okozó ételek mellőzése mellett egyéb lehetőségeink is vannak a panaszok enyhítésére, megszüntetésére.
  • a kefir és a natúr joghurt például segítik az emésztést és enyhítik a kellemetlen tüneteket, ezért érdemes minden nap enni belőlük. A probiotikumok hasonlóan hatásosak lehetnek.
  • a gyógynövényekből készített teák szintén nagy segítségünkre lehetnek, leginkább az édeskömény- és az ánizstea fogyasztása javasolt.
  • a levendulás fürdő kiválóan nyugtatja az elmét és a gyomorégést is

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra