Nem igaz az, hogy Angliában nem lehet egy jót enni, bár nagy valószínűséggel angol vendéglátóink egy indiai, mexikói vagy kínai étterembe visznek, ha kedvelnek minket. Ha felmérést készítenénk, hogy ki milyen angol nemzeti ételt ismer, akkor a British breakfast, a Fish'n chips , a Wellington bélszín és a scones kimerítenék a válaszadók tudását. A gyarmatosítások miatt az angol konyha sok nemzet ételeiből tevődik össze, és az azóta betelepedő külföldiek is mind igyekeznek saját ételeiket elterjeszteni ebben a nyitott, befogadó országban.
Ne kövessük a példát!
Nemcsak a hagyományos angol ételek terén mutatkozik azonban hiány, sőt néhány dolog aggasztóbb az alacsony számú nemzeti ételkülönlegességnél.
1.) Egyél reggel, mint egy király...
...délben, mint egy polgár, este mint egy koldus - így szól nálunk a mondás. Az angolok a bőséges regglit követően (ez a British breakfast - sült kolbász, paradicsomos bab, tükörtojás, black pudding-nak nevezett véres hurka, zsiradékban sült kétszersült és tócsni, kipirított baconszalonna, grillezett gomba és paradicsom), ebédre csak valami kevés harapnivalót esznek. Vacsorára viszont újra jöhet a bárány- vagy marhasültes dőzsölés. Már az első étkezés is túlzás, de az semmiképpen sem egészséges, hogy az estére kiéheztetett szervezetet nehéz ételekkel terhelik lefekvés előtt.
2.) Félkész- és kész ételek birodalma
Kevés olyan étel van, amit a háziasszonyok otthoni alapanyagokból főznek. A boltok polcait elárasztja a mikrohullámú sütőben megmelegíthető egytálételek, az üveges mártások és salátaöntetek, az előre csomagolt, hűtött desszertek és az iparilag bepácolt húsok tömkelege, nem is beszélve a burgonyaszirmok, pillecukrok és egyéb egészségtelen nassolnivalók tengeréről. Ennek következményeképpen Angliában nagyon magas számban fordul elő az elhízás és a fogszuvasodás, ebben (is) a világelsők között tartják őket számon.
3.) Génkezelt és növényvédő szerekkel permetezett zöldségek és gyümölcsök
Egy étel akkor szép, ha tökéletes formájú, színű, állagú. Legalábbis az angolok szerint. A boltok meghatározzák azokat a sztenderdeket, melyek alapján átveszik a termelőktől a portékát. Ezekben a kritériumokban az íz nem szerepel, így a felfújt, génmanipulált ételek bár a boltok polcain jól mutatnak, nincs ízük és egészségtelenek. Ez nemcsak Angliára, de az egész nyugati világra sokáig jellemző volt. A problémát Angliában is felismerték. Ennek eredményeképpen születtek meg olyan műsorok, mint pl. a River Cottage, mely az otthoni növény termesztésre és élelmiszer előállításra sarkallja a lakosságot.
4.) Nyers ételek hiánya
Talán pont az előző pontban részletezettek miatt (a zöldségeknek, gyümölcsöknek nincs íze) az angolok nagyrészt hőkezelik ételeiket. Pedig a nyers ételek antioxidánsban gazdagok, mely csökkenti a rák kialakulásának veszélyét és sokáig fiatalon tart. Az összetett szénhidráttartalmuknak köszönhetően pedig nem emelik meg úgy a vércukorszintet, tovább tart a telítettség érzés. Másrészt az enzim- és vitamintartalmuk nagy része a főzés/sütés folyamán elvész.
Sok mindent tanulhatunk az angoloktól: a nyelvüket, a toleranciájukat, a pontosságukat, de a fentiekben részletezettek legyenek intő példák számunkra, és más hibájából okulva, mi ne kövessük el őket.