Budapest, 2007. július 9. (MTI) - A magyar lakosság naponta átlagosan mindössze 285 gramm zöldséget, gyümölcsöt eszik az ideális 400-800 gramm helyett, pedig a betegségek megelőzésében nélkülözhetetlen vitaminokhoz, ásványi anyagokhoz, nyomelemekhez csak a növényalapú táplálkozás segíti hozzá az emberi szervezetet.
A helytelen táplálkozás a bőrön is nyomot hagy, ezért jobban kellene figyelni az élelmiszerfogyasztás arányainak megtartására - olvasható a tudatosvasarlo.hu című portálon.
Aki rendszeresen és kellő mértékben fogyaszt gyümölcsöt és zöldséget, annak nemcsak az emésztő-, érrendszeri, és izületi betegsége javul, vagy éppen megelőzi a bajt, hanem kozmetikai problémái is enyhülnek.
A tisztátalan, pattanásos bőr oka lehet a magas zsír- és koleszterin tartalmú ételek, valamint az édesség, a finomított lisztből készült pékáru fogyasztása. A mértéken felüli fehérjefogyasztás a felszívódó méreganyagok hatására a bőrön is előbb-utóbb láthatóvá válik, mert a bőr kiválasztó szerv.
A kiváltó okok megszüntetésével, így a fehérjebevitel 1-4 héten át tartó drasztikus csökkentésével, a zöldség-gyümölcsfogyasztás növelésével sok esetben látványos javulás tapasztalható a bőr állapotában.
Ügyelni kell arra, hogy a napi táplálékmennyiség legalább 50 százaléka friss növény legyen, vagy ha főtt, akkor a levét is használják föl.
A parányi növényi vegyületek, a flavonoidok gyógyhatásúak. A hagymafélék, a fehérrépa, a spenót, a zeller, a lencsefélék, a brokkoli és a petrezselyem a leggazdagabb flavonoid forrás. A gyümölcsök közül a bogyósok, mint az eper, a szeder, a szőlő, az olajos magvak közül a dió tartalmazza a legtöbb ilyen anyagot, a bogyós gyümölcsök ráadásul kiváló méregtelenítők.
A táplálkozáskutatók szerint különösen az élénk színű - zöld- sárga- piros - zöldségekből, gyümölcsökből mint a spenót, a brokkoli, a sárgarépa, a paradicsom, a sárga- és a görögdinnye, az aromások közül a hagymafélékből ajánlott sokat fogyasztani.
Az alma kiváló vértisztító, pektintartalmának köszönhetően gátolja a zsiradékok és a koleszterin felszívódását. A növényekben rejlő E-vitamin pedig csak úgy jut érvényre, ha az ételekből, salátákból nem spórolják ki a növényi olajat.
(MTI-Panoráma)