A munkaidő befolyásolja a legjelentősebb mértékben az alvást; minél többet dolgozik valaki, annál kevesebbet alszik. Aki napi négy és fél óránál kevesebbet alszik, az átlagosan 93 perccel dolgozik többet hét közben és 118-cal a hétvégén.
A Sleep (Alvás) című amerikai szaklap 50 ezer embert kérdezett meg felmérése során. Kiderült, hogy a munka a legnagyobb "alvástolvaj", amelyet a szórakozás követ.
A kutatók három időpontban végezték e felmérést: 2003-ban, 2004-ben és 2005-ben, és azt vizsgálták, mivel töltötte az idejét a páciens délután 4 és másnap hajnali 4 között.
Kiderült, hogy azok, akik naponta 11,5 órát alszanak, azok hét közben átlagosan 143, hétvégén 71 perccel kevesebbet dolgoznak, mint az átlagos alvók. A kevesebbet alvók nem csak munkával, hanem szórakozással, tanulással és házimunkával is több időt töltenek.
A tévénézésre fordított idő viszont annak arányában nő, hogy milyen sokat alszik valaki. A 45-54 év közöttiek töltik a legkevesebb időt alvással és a legtöbbet munkával - derítették ki a Pennsylvania Egyetem kutatói.
Az még további vizsgálatokat igényel, hogy ez milyen hatással van az egészségre. "Minden ilyen irányú kutatás azt mutatja, hogy az emberek a két végén égetik a gyertyát" - figyelmeztetett a Sleep Council kutatója.
Jessica Alexander szerint a korszerű technika semmilyen jótékony hatással nincs a munkaidőre. Pedig az embereknek legalább akkora jelentőséget kellene tulajdonítani az alvás fontosságára, mint az egészséges táplálkozásra és a testmozgásra - he nem többet.
Szakértők szerint egy felnőtt embernek napi 7-9 órás éjszakai alvásra van szüksége.