A táplálék közvetlenül hat a génműködésre

A nagy szénhidrát (keményítő és cukor) tartalmú táplálkozás a nyugati életmód velejárója, de a fejlődő világban is mind közönségesebb.

Az élelmiszerek cukortartalma és magas fruktóztartalmú kukoricaszirup tartalma egyre nő. Ezek a cukrok jelen vannak mindenféle feldolgozott vagy kész élelmiszerben, az üdítőitalokban, de még az egészségesnek vélt gyümölcsjoghurtokban is.

A Wisconsin-Madison Egyetem biokémia- és táplálkozástudományi professzora és csapata felfedezték, hogy ez a fajta táplálkozás miként hat egy génre, amellyel a szervezet egy enzim közreműködésével a szénhidrátot zsírrá alakítja.

Kitenyésztettek egy olyan egérfajtát, amelynek a májából hiányzott az SCD-1 gén.

Ez a gén hozza működésbe az SCD enzimet, amely zsírsavakat szintetizál a szénhidrátdús táplálékból, így vezet el a súlygyarapodáshoz.

A kutatók a kísérleteik során normál, illetőleg SCD-1 génnel nem rendelkező egereket etettek keményítőben, cukorban gazdag, de alacsony zsírtartalmú, illetve zsírdús táplálékkal.

Azok az egerek, amelyeknek a májából hiányzott az SCD-1 gén, nem híztak el a szénhidrátdús élelmen, míg a normális génműködésű társaik alaposan meghíztak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szénhidrátfölöslegből a normál szervezet zsírt termel. A génhiányos egerek szervezete a fölösleges szénhidrátot lebontotta, nem alakítottá át zsírrá, hogy tárolja - ezért nem híztak el a génhiányos egerek.

Egyébként az elhízott emberek májában a szóbanforgó enzimnek magasabb szintjét lehet kimutatni, mint a sovány embereknél.

Amikor viszont magas zsírtartalmú takarmánnyal etették az állatokat, a génhiányos és a normál állatok egyformán elhíztak. (EurekAlert)

fuggetlen.hu

(2007.12.07. 11:02)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra