Amerikai tudósok egereken végzett kutatása kimutatta: a zsíros ételek felborítják a napi ritmust. Korábbi kutatások bizonyítékkal szolgáltak arra, hogy a megzavart napi ritmus miatt az állatok jóval többet esznek, a mostani kutatás alátámasztja azt, hogy a helytelen táplálkozás a test belső ritmusát is befolyásolja.
A zsírokban gazdag ételek fogyasztása nem csak hizlal, de megzavarja a szervezet belső óráját is. Amerikai tudósok egereken végzett kutatása kimutatta: a zsíros ételek felborítják a napi ritmust. Korábbi kutatások bizonyítékkal szolgáltak arra, hogy a megzavart napi ritmus miatt az állatok jóval többet esznek, a mostani kutatás alátámasztja azt, hogy a helytelen táplálkozás a test belső ritmusát is befolyásolja.
A tekintélyes Northwestern Egyetem kutatói két csoportra bontották a vizsgált egereket, amelyeket különböző ételekkel etettek. Az első csoport tagjai normális egéreledelt kaptak, míg a második csoport táplálékának kalóriaértékét 45 százalékban zsír tette ki. Az állatokat folyamatosan sötétben tartották, s szemben a helyesen táplált egerekkel az egészségtelenül tápláltak nappal-éjszaka ritmusa hamarosan felborult. Tanulmányukban a kutatók ezt a "sejt metabolizmust" (vagyis anyagcserét) egyértelmű bizonyítékként említik arra, hogy a táplálkozás minősége befolyással van az agy azon részére, amely az aktívan illetve pihenéssel töltött időt szabályozza.
A belső óra működési zavara akkor is fennmaradt az egereknél, amikor világos körülmények között tartották őket: a zsírok miatt eltolódott az állatok aktívan töltött ideje. A szokásosan éjszaka aktív rágcsálók már az első héten napközben is elkezdték habzsolni az ételt. - "Emberekre vonatkoztatva ez olyan, mintha az éjszaka közepén nekiállnánk a hűtőt kirámolni" - mondta Joe Bass, a kutatás vezetője.
MTI
(2007.11.13. 09:36)
Népszava - Népszava