Egy brit jelentés szerint a gyümölcsízesítésű italok, joghurtok és rágcsálnivalók több mint fele csak minimális mértékben, vagy egyáltalán nem tartalmaz valódi gyümölcsöt. Gulyás Tamás szakorvos, táplálkozási szakértő szerint a gyümölcsízesítések az esetek nagy részében vegyi anyagok.
Egy brit sajtóhír szerint több mint 2.500 olyan ízesítő anyag van, amelyeket a joghurtok, az italok, a zselék és más gyümölcsízű élelmiszerek előállításához használnak.
Ezek között vannak olyanok, amelyeket természetes vagy természetazonos aromaként tüntetnek fel a csomagoláson, Gulyás Tamás szerint ez azonban csak annyit jelent: elképzelhető, hogy a természetben megtalálható anyagból állították elő.
Az azonban nem valószínű, hogy ténylegesen abból a gyümölcsből készült, amelynek fotója a dobozon díszeleg.
A szakorvos rámutatott: eperaroma például jórészt egy Ausztráliában termő fa fűrészporából készül.
Ha pedig találunk is gyümölcsöt valamelyik termékben, az sem tejesen természetes formában van jelen. A joghurtban például megrohadna az eper vagy a málna, ha nem tartósítanák. A gyümölcsös joghurtok tehát csak azért fogyaszthatók, mert tartósítószerrel kezelik őket - hívta fel a figyelmet Gulyás Tamás, aki szerint ezek a termékek csak egy marketingfogás részei.
A gyümölcsitaloknál már más a helyzet. Ezek között találunk olyanokat, amelyek csak gyümölcsöt tartalmaznak, más, 100 százalékos italokat pedig aszkorbinsavval, azaz C-vitaminnal tartósítanak.
A 25 vagy 15 százalékos gyümölcstartalommal rendelkező italokban azonban már tartósítószert és vizet is találunk.