A táplálkozással, mozgással összefüggő szokások a termékenységre, a meddőség kialakulására is hatással lehetnek.
824 termékenykorú (16-45 év közötti) nő kikérdezése és többéves nyomonkövetése során a amerikai kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy az életkor, a dohányzás, a korábbi sikertelen terhességek, az adott egyénnek a saját egészségi állapotával való elégedetlensége (azaz mentális, pszichés állapota, rossz közérzete, diszharmonikus énképe), illetve elhízása megnövelte a terméketlenségnek (meddőségnek) az esélyét. Amennyiben sikerült a teherbeesés, az említett tényezők növelték a veszélyes terhességi komplikációk kialakulásának kockázatát - olvasható a Colorado Center for Reproductive Medicine honlapján.
A kutatók vizsgálata megerősítette az általában ismert, ám nem mindig megfogadott javaslatokat, miszerint a kiegyensúlyozott táplálkozás, a rendszeres napi fizikai aktivitás, a dohányzásról való leszokás, az alkoholfogyasztás elhagyása mellett a gyereket vállaló nő számára rendkívül fontos a megfelelő pszichés és fizikai állapot elérése is. Amennyiben testtömegtöbblete áll fenn, még a teherbeesés előtt törekednie kell a pluszkilók eltüntetésére, vagy legalábbis jelentős csökkentésére - ugyanis a női testalkat befolyással van a teherbeesésre és a terhesség lefolyására, valamint a szülés alatti komplikációk előfordulásának számára.
A termékenységi egészség szempontjából is a prevencióra kell fektetni a hangsúlyt. Nemcsak a betegségeket lehet megelőzni, de a születendő gyerek egészségét is befolyásolhatja a terhességre készülő anya megfelelő egészségi állapota - olvasható a női egészséggel és a termékenységgel foglalkozó amerikai intézet honlapján.
2007-07-29 13:56
Forrás: MTI - Panoráma