Egyél kevesebbet, és mozogj többet - egy friss kutatás eredményei alapján új versszakot fűzhetünk a jól ismert fogyókúrás mantrához: egyél a megfelelő napszakban!
A Northwestern Egyetem kutatói azt találták, hogy a ha az ételt nem a megfelelő időben fogyasztjuk, hanem akkor, amikor a szervezet inkább aludna, az befolyásolja a testsúly-gyarapodást. "Nagyon összetett kérdés, hogyan és miért hízik valaki, de az már világos, hogy nem pusztán a kalória-bevitel és kalória-leadás számít" - mondta Fred Turek neurobiológia- és élettan-professzor. "Számos működésünk cirkadián irányítás alatt áll; az étkezések megfelelő időzítése ezért komoly fegyver lehetne az elhízás elleni harcban."
Pusztán az étkezés idejének megváltoztatása is nagyban befolyásolhatja a súlygyarapodást: a kísérlet során azok az egerek, amelyeket zsírban gazdag táplálékkal etettek az alvásidejükben, szignifikánsan többet híztak, mint amelyek ugyanolyan minőségű élelmet kaptak, de a természetes ébrenléti idejük alatt. A két csoport között egyébként nem volt szignifikáns eltérés a kalória-bevitel és a fizikális aktivitás tekintetében.
A cirkadián óránk vagy biológiai időzítő rendszerünk irányítja az étkezések, alvás és ébrenlét napi ciklusát a külső világosság és sötétség váltakozásának megfelelően. A legújabb kutatások szerint ez a belső óra az energiafelhasználást is szabályozza, ami arra enged következtetni, hogy az étkezések megfelelő időzítése komolyan beleszólhat az energia-bevitel és -felhasználás egyensúlyába.