Ma már szinte természetesnek vesszük azt a megállapítást, hogy a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében leghatékonyabban az életmód megváltoztatása vethető be. Egy nemrégiben lezárult, Kuala Lumpurban végzett kétéves kísérlet célja éppen ennek a megállapításnak a megerősítése volt - adta hírül a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.
A kísérletben résztvevő személyeket két csoportra osztották, az első csoport tagjai intenzív, egyéni táplálkozási és a fizikai aktivitás fokozására vonatkozó tanácsadásban részesültek, míg a másik csoportnak postai úton illetve csoportos tanácsadás keretében adták át az ismereteket.
A kísérleti periódus alatt mindkét csoport tagjai csökkentették étrendjük zsírtartalmát és növelték szénhidrátbevitelüket. Az első csoport tagjai ezen felül az étrend zsírsav-összetételére, azon belül is kiemelten annak koleszterin- és telített zsírsavtartalmára is odafigyeltek. Emellett az első csoport növelte zöldség- és gyümölcsfogyasztását is.
A vizsgálat végére az alapos étrendi kontroll alatt álló és az intenzív, egyénre szabott tanácsokban részesülő csoport tagjainak összkoleszterinszintje jelentősen, átlagosan 0,38 mmol/l-rel csökkent, ezáltal mérséklődött a szív és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata is.
A vizsgálat megerősítette az edukáció fontosságát, és a kiegyensúlyozott táplálkozás valamint a rendszeres testmozgás jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Animáció: HáziPatika.com