A Valenciai Egyetem tudósai megvizsgálták a vendéglátóipari egységekben géppel préselt friss narancsleveket. Kiderült, hogy a minták 43 százalékánál az enterobaktériumok mennyisége meghaladta az egészségügyi határértéket. A kutatók javaslata az, hogy a gyümölcsöket kezeljék megfelelően, a gépeket takarítsák alaposan, a kifacsart levet pedig szolgálják fel azonnal, ne tárolják fémkancsóban.
A Spanyolországban fogyasztott friss narancslé közel 40 százalékát bárokban és éttermekben szolgálják fel. A kutatás azonban kimutatta, hogy a narancs helytelen kezelése, a gépek hanyag tisztítása hozzájárul a bakteriális fertőzésekhez. A csoport 190 különböző helyről gyűjtött mintát, és még aznap elemezték a mikrobiológiai állapotukat. Az esetek 43 százalékában több enterobaktériumot találtak a spanyol és európai előírásoknál, továbbá 12 százaléknál magasabb mezofil aerob baktérium-szintet találtak. A Food Control Journal című folyóiratban közzétett adatok szerint a Staphylococcus aureus a gyümölcslevek 1 százalékánál volt jelen, 0,5 százalékban pedig Salmonella fajokat fedeztek fel.
Isabel Sospedra, az egyik szerző felhívta a figyelmet arra, hogy "a narancslé egy részét azon frissiben fogyasztják el, de sok esetben mindenféle óvintézkedés nélkül, rozsdamentes acélkancsókban tárolják." Ez azt jelenti, hogy a kancsókban tárolt narancslé az esetek 81 százalékában tartalmazott az előírtnál több enterobaktériumot, 13 százalékban pedig több mezofil aerob baktériumot. A facsarás után közvetlenül felszolgált frissítő esetén azonban ezek az arányok 22, illetve 2 százalékra estek vissza.
"Észben kellene tartani, hogy a facsarók és gépek nagy felületekkel, nyílásokkal és lyukakkal rendelkeznek, ezek mind kedvező helyek a mikrobális szennyeződések számára, ami átkerül az áthaladó narancslébe is készítés közben" - mondták a szakemberek.