Balatoni halak világnapja

A Balatoni halak világnapja alkalmából érdemes egy kicsit körbejárunk halfogyasztási szokásainkat, a számok alapján ugyanis van mit tanulnunk a nyugati szomszédoktól.

Magyarországon a halfogyasztás sajnos igen alacsony, pedig egy 16. századbeli erdélyi szakácskönyv szerint a halféleségek akkoriban tekintélyes szerepet foglaltak el étkezésünkben. De mi történt a közben eltelt időben?

Halas nehézségek

Az említett időszakban hazánkban sokkal több halfajta létezett, melyek közül jócskán tűntek el. A hal konyhában való elkészítésének módja is sokkal szegényesebb lett: a halászlé, a paprikás lisztben megsütött vagy rántott halak mellett a töltött hal, a halpástétomok, a halpaprikás, a halleves már kevésbé szerepel a repertoárban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A vásárlással is akadnak problémák. A helyi halpiacok szinte teljesen eltűntek, még a nagyobb bevásárlóközpontok közül is csak egyesek tartanak választékon, és sokszor még a folyók, tavak környékén, ahol horgásszák a halakat, sem lehet vásárolni. Áraik teljesen változóak: a tengeri halak - amelyek a leginkább kedveltek, főként, mert kevesebb szálkát tartalmaznak - drágábbak, mint a hazai halfajták, bár utóbbiak között is akad egynek-másnak igen borsos ára.

A fenti nehézségek ellenére mégsem érdemes teljesen lemondani a hal fogyasztásáról. Pedig a statisztikai számok éppen ezt tükrözik, ugyanis évente, átlagosan egy fő 4,4 kg halat eszik meg (jobbára karácsony környékén), míg ez a szám Európában 22 kg körül alakul.

Egészséges gyorsételek a hétköznapokra

A hal talán az egyik olyan alapanyag a konyhában, amire a legtöbb kritikát mondják: nem eszik, mert szálkás, mert rossz az íze vagy mert büdös a szaga és irtóznak tőle.

Pedig a halak pozitív egészségügyi hatásairól rengeteget hallani a médiában, mégis úgy tűnik az információk elvesznek valahol. Pedig a szív-és érrendszeri betegségek száma hazánkban kimagasló, melyet a rendszeres halfogyasztással nagyban javítani lehetne, de persze ne csak ezért fogyasszuk, hanem finom ízéért, és legfőképpen azért, mert az egyik leggyorsabban elkészülő egészséges étel. Egy kevés zöldfűszerrel, olívaolajjal, fokhagymával és citrommal megspékelve hihetetlen ízvilág kerekedhet ki a végén belőle. Szokjunk hozzá a sütőben való sütéshez. Nemcsak egészségesebb, mert nem bő olajban kell sütnünk, de időtakarékos is, hiszen amíg a hal sül, addig mi elkészíthetjük a salátát vagy egyéb köretet melléje.

Alapanyagok, amik remekül illenek hozzá

A hal ízét sokféle alapanyaggal tudjuk igazán ízletessé varázsolni. A már említett alapanyagokon kívül jól passzol hozzá a zöldfűszerek közül a kapor, a petrezselyem, a bazsalikom, a menta, a kakukkfű, a zöldségekből az édeskömény , a cukkini, a paradicsom, a paprika, a hagyma, a spenót, de sorolhatnánk még. Csupán sóval és borssal fűszerezve is tökéletes, de adhatunk hozzá curryt, vagy más távol-keleti fűszereket is. Finom paradicsomos mártással, lecsós szósszal, tejszínnel, vajjal. A citrusos fűszereket, gyümölcsöket is nagyon szereti. Felejtsük hát el a zsemlemorzsába és paprikás lisztbe forgatott halakat, melyben a hal teljesen elveszíti saját ízét, és csak az olajjal alaposan átitatott panírral lakunk jól.

Egészségre gyakorolt pozitív hatásai

És ha már ennyi jóságot mondtunk róla, ne feledkezzünk el egészségre gyakorolt pozitív hatásairól sem. Alacsony kalóriatartalmú, könnyen emészthető, telítetlen zsírsavakban gazdag, melyek segítik az idegműködést, a hormontermelést, szabályozzák a vér koleszterinszintjét , csökkentik a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát, és az immunrendszer működéséhez is hozzájárulnak. Gazdag omega-3 és omega-6 zsírsav-forrás, mely szervezetünk megfelelő működéséhez elengedhetetlen, viszont önmaga előállítani nem tudja, ezért táplálkozásunkkal kell biztosítanunk.

Ajánlott hetente 2-3 alkalommal fogyasztani belőle. Így étkezésünk is változatos lesz, de főként egészséges.

A Balatonon horgászva - no persze, ha szerencsénk van - többek között az alábbi halfajtákkal is találkozhatunk: csuka, amur, keszeg, balin, küsz, garda, kárász, ponty, busa, harcsa angolna, sügér, durbincs, süllő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra