Budapest, 2008. január 28. (MTI) - Magyarországon körülbelül 200 ezer olyan kórosan elhízott ember él, aki semmilyen módszerrel nem tud lefogyni. Kövérségükkel járó társbetegségeiket, mint a magas vérnyomást, cukorbetegséget azonban az orvosok nem tudják gyógyítani, míg le nem fogynak.
Magyarországon az elhízás népbetegség, a dohányzás után a második legjelentősebb megelőzhető halálok. A felnőtt lakosság 62 százaléka túlsúlyos, 10-15 százaléka elhízott. Az adatok folyamatosan változnak, nem az eredményes irányba, vagyis a lakosság egyre kerekedik, hízik. Nem csak Magyarországon, világszerte.
Nő azoknak a száma is, akik már annyira kövérek, hogy nem tudnak a lakásból kimozdulni. Magyarországon a számuk 200 ezerre tehető.
Hatalmas súlyuk és egyéb betegségeik miatt nem tudnak eredményesen lefogyni, legfeljebb 10-15 kilogrammot. Számukra egy megoldás kínálkozik a gyomorgyűrű.
Magyarországon 1998 óta végeznek olyan műtétet, amely során "nadrágszíj" kerül a gyomorra, ami meggátolja, hogy "viselője" egyszerre sokat és gyorsan egyen. A csökkentett mennyiségnek köszönhetően 30-50 kilogrammtól szabadulhat meg egy év alatt. Dr. Bende János, a Péterfy Sándor utcai Kórház és Baleseti Központ Sebészeti Osztályának főorvosa a kezdetektől végez ilyen műtétet. Az elmúlt évek alatt mintegy 1200 gyomorgyűrűt operált betegesen elhízott pácienseibe.
Dr. Bende János a távirati irodának elmondta: ma már világszerte egymilliárdra tehető az elhízottak és 800 millióra az éhezők száma. Valósággal saját zsírjába fullad bele a világ. A főorvos a helytelen táplálkozást okolja az elhízásért. Állítása szerint a magyarok édes üdítő függők. Ráadásul rendszeresen járnak gyorséttermekbe, ahelyett, hogy természetes ételeket, zöldségeket, gyümölcsöket, otthon elkészített főzelékeket ennének.
"Igaz, hogy ma már sok étel Fat Free, vagyis zsírmentes, de az emberek folyton esznek, fagylaltot, chipset, amitől aztán elhíznak" - mondta a főorvos.
Dr. Bende János évente több mint 300 gyomorszűkítő műtétet végez. Pácienseinek 90 százaléka lefogy. Ám többségükből sosem veszik ki a gyűrűt.
"Az elhízás kicsit olyan, mint az alkoholizmus. Volt olyan betegem, aki lefogyott, levettük a gyűrűt, majd visszahízott" - fogalmazott a főorvos.
A műtétre feltehetően ennél jóval többen vállalkoznának, ha nem lenne ilyen drága. Ugyanis a gyomorgyűrű és a műtét összesen 850 ezer forintba kerül. Igaz, akárcsak egy autó vagy plazmatévé, már ez is fizethető hitelre.
(MTI-Panoráma)