Diák-csemege: mit egyenek az iskolások?

Az iskolában töltött évek nemcsak tudásban, hanem súlyban is gyarapíthatják a tanulót. Mire érdemes figyelni, amikor evésre kerül sor? Cikkünk ehhez ad néhány gyakorlati útmutatást.

Az vagy, amit megeszel - tartja a mondás. Ez már gyermekkorban is igaz, amikor leginkább a szülők példáján keresztül tanulja meg a gyerek, hogy milyen táplálékot érdemes magához venni. A legtöbb szülő gondosan megtervezi a családi étkezéseket, de vajon gondolunk-e a kisebbek iskolai élelmezésére? Bár az ebéd a menzáról érkezik, a napi ötszöri étkezésnél felmerül a tízórai és az uzsonna beszerzésének kérdése is.

Csomagoljunk, vagy adjunk pénzt a büfére?

Bármelyiket választjuk, jó, ha tisztában vagyunk azzal, mi történik egyes élelmiszerek hatására a szervezetben. A túl sok cukrot, zsírt, sót tartalmazó ételek elhízáshoz vezetnek, ami számos szív-és érrendszeri betegség alapját képzi. A gyermekkori elhízás napjaink egyik jelentős egészségügyi problémája, melynek oka a rendszertelen étkezés, az alacsony minőségű ételek fogyasztása, valamint a kevés mozgás.

Bár energikusak a kisgyerekek, általában nem ugrálják ki magukból az édességek, nassolnivalók kalóriatartalmát, illetve ezekkel nem jutnak megfelelő tápanyaghoz, ami nélkülözhetetlen az egészséges fejlődésükhöz. A gyermekkorban megszokott helytelen életvitel azonban később komoly problémákhoz vezethet, ezért segítsük napirendjük kialakítását az egészséges táplálkozásra és a rendszeres testmozgásra neveléssel!

Dicsérendő az iskolabüfék kínálatában elindult kezdeményezés, mely szerint ajánlott több zöldséget, gyümölcsöt kínálniuk, de mi magunk is gondoskodhatunk gyermekünk vitaminellátásáról, ha ezt időben megtervezzük. A hétvégi bevásárlásnál tegyünk be néhány gyümölccsel, zöldséggel többet a kosarunkba, amit önmagában vagy salátának elkészítve is fogyaszthat majd a gyermek. A pékáruknál részesítsük előnyben az ásványi anyagban és élelmi rostban gazdag magvas, teljes kiőrlésűeket, a tejterméknél legyen széles a repertoár, hiszen ez adja a csonterősítő kalcium nagy részét.

Készítsük el gyermekünkkel a salátát, beszéljük meg vele, miért fontos, hogy napi rendszerességgel együnk almát, paradicsomot, paprikát, uborkát, répát. Kerüljön az asztalra minél több főzelék, hal és párolt vagy nyers zöldség. Ha a gyerek ezt látja otthon, egy idő után természetes lesz számára. Természetesen időnként az édesség is megengedett, de ne legyen trend a napi egy tábla csokoládé vagy fél üveg mogyorókrém elfogyasztása. Maradjunk mértékletesek, és nassolásképp fogyasszunk inkább diákcsemegét, gyümölcsöket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Íme néhány ötlet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) jóvoltából, miből álljon a gyermek tízóraija, uzsonnája:

  • 1 db korpás kifli + 1 pohár joghurt
  • 1 db müzliszelet + 2 dl 100%-os narancslé
  • 1 szelet rozskenyér + margarin + 1 szelet baromfisonka + 1 szelet óvári sajt + paprika
  • vegyes gyümölcssaláta (pl.: 1 alma + 1 körte + 1 banán)
  • A büfé varázsa

    Tudjon meg többet a témáról oldalra! Ha a gyerek a csomagolás helyett (vagy mellett) pénzt kap az étkezésre, igen nagy csábításnak van kitéve. Akár a reklámok, akár a kortársak hatására, de a büfé kínálatából könnyen előtérbe kerülnek a chipsek, nyalókák, cukorkák és a kóla. Mivel mindkét tényező erősen befolyásolja a döntésüket, a szülők feladata megbeszélni a gyermekükkel, hogy a büfé kínálatából mely ételeket és italokat részesítsék előnyben. Az MDOSZ szerint szomjoltásra legmegfelelőbb a jó minőségű csapvíz és az ásványvíz, de a tej, a tejtermékek, a gyümölcstea, a cukormentes rostos zöldség- vagy gyümölcslevek is részét képezhetik a napi folyadékbevitelnek.

    Megfelelő napi mozgás mellett mértékkel cukros üdítőitalt, így például szűrt gyümölcslevet is lehet inni, de fontos, hogy ez a napi folyadékfelvételnek csak töredéke legyen, ne pedig az alapja. Amennyiben a büfé árusít szendvicset, joghurtot, gyümölcsöt, müzliszeletet, esetleg teljes kiőrlésű kekszet, hívjuk fel a gyerek figyelmét ezekre: válasszon az előbb felsoroltak közül a sütemények, csokoládék helyett.

    Indítsuk jól a napot!

    Egy hazánkban a gyermekkori elhízás leggyakoribb oka a reggelizés hiánya. A napi ötszöri étkezésből a gyerekek általában kettőnek tesznek eleget, ez pedig már elég ahhoz, hogy súlytöbblet halmozódjon fel. A világméretű jelenség ellen számos kampány indul, hiszen az elhízott gyerekekből nagy eséllyel kövér felnőttek lesznek, ami kedvez a magas vérnyomásnak, a cukorbetegségnek, a magas koleszterinszintnek és a mozgásszervi problémáknak.

    Mit tehetünk ez ellen?

    • Készítsünk változatos reggeliket! Lehet szó szendvicsről, rántottáról, virsliről, joghurtról vagy gabonapehelyről, ne várjuk meg, amíg ráununk. A gyerekeknek geometrikus formákkal tehetjük még színesebbé az ételüket, például egy sonkás kenyérszelet képezheti a ház oldalát, néhány félbevágott répaszelet a tetőt, egy narancsszelet pedig a Napot. A nyílászárók tervezését a kedves Olvasókra hagyjuk...
    • Legyen időnk a közös étkezésre! Állítsuk be az ébresztőórát negyedórával korábbi időpontra, teremtsünk nyugodt hangulatot a reggelizéshez. Beszéljük meg, milyen teendők várnak aznap a gyerekre, bátorítsuk, engedjük útjára jó szívvel.

    Ha a felsoroltakból csak néhányat megfogad, máris tett annak érdekében, hogy a gyermeke még hosszú ideig megőrizze egészségét.

    Forrás: MDOSZ hírlevél

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Dipankrin reklámvideó (X)

    Olvasd el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Melegfront
    Maximum: +7 °C
    Minimum: -1 °C

    Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Hogy érzed most magad fizikailag?

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Milyen most a lelkiállapotod?

    Hogy érzed magad?

    Legjobban:
    Legrosszabbul:
    Kezdjük újra