Egy kihagyott étkezés ennyi bajt okoz

Időnként mindannyiunkkal megesik, hogy kihagyunk egy-egy étkezést, van, amikor feledékenységből vagy éppen azért, mert úgy ítéljük meg, hogy fontosabb dolgunk is van az evésnél. Milyen következményei lehetnek ennek, természetesen a hamarosan jelentkező éhségen kívül?

Az, hogy pontosan milyen hatásai vannak egy-egy étkezés kihagyásának, függ többek között az egyéni egészségi állapotunktól, az életkorunktól, a testsúlyunktól, sőt még attól is, hogy milyen az anyagcserénk. Ezek a hatások lehetnek pozitívak és negatívak is - lássuk ezeket!

Kevesebb kalória a szükségesnél

Egyszerűen fogalmazva: ha kihagyunk egy (vagy több étkezést), akkor a szükségesnél kevesebb kalóriát viszünk be a szervezetünkbe, az energiaveszteség pedig általában fogyással jár együtt. Ez akár előny is lehet. A szakemberek szerint hosszú távon azonban egyáltalán nem érdemes ilyen módszerrel fogyókúráznunk , mert a leadott súlyt elég hamar visszaszedhetjük, ráadásul akár a többszöröse is visszatérhet annak, amitől megszabadultunk. A leadott súly ráadásul nem a zsírtartalékokból származik, hanem vízből, illetve az izomtömegből.

Az egészséges táplálkozás 12 pontja

Csökken a gyulladás

Számos olyan krónikus betegség lehet, mely krónikus gyulladásokat okoz a szervezetünkben, többek között a cukorbetegséggel, az ízületi gyulladásokkal , a szívbetegségekkel, egyesek szerint még a daganatos betegségekkel is együtt járnak. Egy-egy étkezés kihagyása azonban felgyorsíthatja a szervezet öngyógyító folyamatait, és olyan mechanizmusokat indíthat el a sejtekben, melyek hatására képesek vagyunk hatékonyabban felvenni a harcot a gyulladásokkal.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha kihagyjuk az étkezéseket, tápanyaghiány is jelentkezhet

Ha kihagyjuk az étkezéseket, tápanyaghiány is jelentkezhet

Tápanyaghiány jelentkezhet

Amennyiben bizonyos tápanyagból, vitaminokból vagy ásványi anyagokból túl kevés kerül a szervezetünkbe, könnyen hiánybetegségek jelentkezhetnek. Szerencsére, ezek viszonylag ritkák, de akkor nagyobb valószínűséggel kell velük megküzdenünk, ha gyakran hagyunk ki étkezéseket (vagyis nagyon rendszertelenül eszünk), illetve ha nem táplálkozunk elég változatosan. Ez a két dolog gyakran összefügg: ha valaki egész nap nem eszik, késő este valami laktató és "megnyugtató" fogásra vágyik, mint amilyen a tészta vagy a pizza, nem pedig salátára, gyümölcsre és sovány fehérjékre. A kezdődő tápanyaghiány tünetei közé tartozik a fáradékonyság, az alvás- és koncentrációs zavarok, a hangulati ingadozások.

Nőhet bizonyos betegségek rizikója

A szervezetünknek folyamatosan tápanyag-utánpótlásra van szüksége ahhoz, hogy megfelelően működjön, és képes legyen előállítani az egészséghez kellő anyagokat, például hormonokat. Ha kihagyunk egy-egy étkezést, akkor a "termelékenység" és a hatékonyság is csökken. Ez hosszú távon megnövelheti olyan betegségek rizikóját, mint az inzulinrezisztencia , a cukorbetegség vagy a szív- és érrendszeri betegségek.

Rosszabb döntéseket hozhatunk

Elsősorban az étrendünkre és életmódunkra vonatkozó döntéseink lehetnek kevésbé megfontoltak, ha kihagyunk egy-egy étkezést. Ha éhesen megyünk bevásárolni, gyakrabban választunk zsírban és cukorban dús, egészségtelen fogásokat, nassolnivalókat , vagy éppen olyan ételeket, amelyeket nem is szeretünk. Ennek pedig nemcsak az egészségünkre lehetnek súlyos következményei, de anyagi szempontból sem túl előnyös, ha össze-vissza vásárolunk.

Nem tudunk edzeni

Ha kihagyunk étkezéseket, sokkal nagyobb eséllyel hagyunk ki edzéseket is, elsősorban azért, mert gyakran egyszerűen nem érzünk magunkban elég energiát ahhoz, hogy mozogjunk. Ha mégis képesek vagyunk nekiveselkedni a sportolásnak , könnyen előfordulhat, hogy túlságosan hamar kimerülünk, kifulladunk, és a kelleténél gyorsabban csökken a vércukorszintünk, ennek pedig akár komoly rosszullét is lehet a következménye.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra