Felmérések szerint az elmúlt harminc éves időszakban jelentősen megnövekedett azoknak az étellel kapcsolatos betegségeknek a száma, amelyek a salátafélékhez köthetőek. Az amerikai kutatók most azt vizsgálják, mi okozhatja a betegségek számának emelkedését.
A jelenség rövidebb távon is jól megfigyelhető: 1986. és 1995. között mindössze 17 százalékkal több salátafélét fogyasztottak az amerikaiak, a fogyasztásból eredő betegségek aránya viszont ugyanebben az időszakban 60 százalékkal nőtt. A tendencia a következő években is fennállt: az 1996-2005-ös időszakban 9 százalékkal több salátafélét ettek az Egyesült Államokban, mégis 39 százalékkal több megbetegedést észleltek -közölte a HealthDay -jel az amerikai betegség megelőzési, és -ellenőrzési központ.
Michael Lynch, a központ kutatója, és csapata az esetek kivizsgálása érdekében 10 ezer élelmiszerhez köthető betegséget vizsgált meg 1973-tól 2006-ig. A csapat szerint a salátafélék esetében a leggyakrabban a norovírus fertőz, ezt követi szalmonella, majd az e. coli baktérium.
A salátafélékkel terjedő kórokozók típusai nem lepték meg a szakembereket, az viszont igen, hogy ezek a zöldségek viszonylag alacsony (5 százalékos) arányban vannak jelen a teljes zöldség fogyasztásban, mégis ilyen gyakran okoznak betegséget. Lynch a kutatás eredményeinek bemutatásakor az Atlantában megrendezett járványügyi konferencián elmondta: a fertőzés a farmtól az ebédlőasztalig bárhol kialakulhat, ezért az ellenőrzésnek is az elsőtől az utolsó pillanatig végig kell kísérnie a terméket életét.