Vitát váltott ki a brit orvosi szövetség vezetőjének kijelentése. Hamish Meldrum azt mondta, hogy a túlsúlyos emberek egyszerűen falánkak, és maguk tehetnek egészségügyi problémájukról. Szakemberek szerint a túlsúlyosság sok esetben genetikai eredetű.
A brit orvosi szervezet (BMA) elnöke csütörtökön azt állította, hogy a túlsúlyos emberek maguk felelősek súlyproblémáikért, és az étkezési szokások megváltoztatása eredményesebb lehet, mint az orvosi beavatkozás.
Hamish Meldrum szerint az orvosok túlgyógyszerezik a túlsúlyos betegeket, noha az orvosi beavatkozásra és a gyógyszerekre csak a legvégső esetben lenne szükség a súlyproblémával küzdők kezelésében.
Az orvosi szövetség vezetője úgy vélekedett, a túlsúlyos emberek nagyon bíznak a gyógyszerek hatásában, noha ezek csak korlátozott segítséget jelentenek számukra.
A súlyproblémákkal küzdő embereknek inkább az étkezési szokásukat kellene megváltoztani, így elkerülhetnék az orvosi beavatkozást - vélekedett Hamish Meldrum.
A szakember hozzátette: az egész társadalomban változásra van szükség, és az egészségesebb életmóddal lehetne példát mutatni a túlsúlyosoknak, de nehéz bármit elérni, ha az elhízottak nem hajlandók viselni a felelősséget állapotukért.
"Arról beszélünk, hogy a betegek túlzott étvággyal rendelkeznek, nem pedig arról, hogy egyszerűen mohók" - emelte ki a BMA vezetője.
Szakemberek ugyanakkor nem értenek egyet Hamish Meldrum kijelentéseivel. A Nemzeti Elhízási Fórum igazgatója kiemelte, hogy nagyrészt genetikai hajlam okozza a túlsúlyosságot.
"Rossz megoldás lenne azt mondani az embereknek, hogy menjetek innen, mert ti buták túl sokat esztek" - tette hozzá David Haslam.
Az igazgató szerint a túlsúlyosság komoly egészségügyi problémákat, többek között terméketlenséget, cukorbetegséget és szívpanaszokat okozhat, ezért kell az orvosoknak kiemelten foglalkozni az ilyen betegekkel.
A Nemzetközi Egészségügyi Szervezet (WHO) adatai szerint a britek közel negyede túlsúlyos.