A mindennapok rutinja, az iskolába, munkahelyre járás valamiféle rendszert visz az életbe, ami azonban a szabadság, a vakáció alatt egyik napról a másikra felborul. Mindennek káros, egyeseknél igen súlyosan negatív egészségügyi hatása van - olvasható a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által közzétett kiadványban.
Egy friss amerikai felmérésben tudományosan is bizonyították, hogy a nyári szünetekben a gyerekek testtömegindexe jelentősen megnő. Columbus városában és a környező településeken 310 különféle iskola diákjait, 5380 gyereket vizsgáltak meg, s ennek során arra a megállapításra jutottak a kutatók, hogy testtömegindexük (angolul body mass index, rövidítve BMI) a korábbi években feljegyzett iskolai orvosi kartonok adatai alapján, sokkal gyorsabban növekedett a nyári hónapokban, mint az iskolai időszakban. Azok a gyerekek, akiknek már a tanév során is megvolt a túlsúlyuk, a szünidőben arányosan még több kilót szedtek magukra, mint normál testalkatú társaik. Ők talán még jobban próbálnak kiszabadulni a megszokott kerékvágásból, így a táplálkozási, életmódbeli szokásaik is mások, mint korábban voltak.
A közétkeztetés minőségén és a tornaórák számán lehetne ugyan még az Egyesült Államokban is javítani, a kutatás alapján azonban azt is leszögezik a vizsgálatot végző orvosok, hogy a rendszeresség és az iskolai környezet bizonyos mértékig elősegíti a normál testsúly megtartását. Ezért azt javasolják mind a szülőknek, mind maguknak az érintett gyerekeknek, hogy az előttünk álló nyár folyamán (is) figyeljenek a táplálkozásra és a gyakori testmozgás megtartására - olvasható a Tudományos Életmódtanácsok című kiadványban. (MTI)