Hízókúrára fogott növények

Előfordul, hogy hiába locsolják, ültették át a növényt, mégis kedvetlen, bár nem rágja féreg, és gomba sem pusztítja. Tápláló anyagokból készült menüt azonban nem egyszerű összeállítani.

Minden növényre igaz, hogy fejlődése akkor egyenletes, ha harmonikus tápanyagkínálatból válogathat. Időszakonként egy-egy elemre nagyobb szüksége van, és ha ez hiányzik, akkor ezt gyorsan jelzi. A mostani növekedési időszakban a kínlódást mutatja a sárguló levélzet. Ilyenkor kevés a nitrogén, ezért a szokottnál kisebbek az új levelek, vagy lassúbb a fejlődés. Ha a levelek a megszokotthoz képest kékes színűek, akkor kevés a foszfor. Az ilyen növények nem is hoznak virágot. A pöndörödő, barnuló levélszél és az alsó levelek indokolatlan hullása a káliumhiány jele. Ha a levelek sárgulnak és a széleik kiszáradnak, akkor a vasból van kevés, a sárga, de az erek mentén zölden maradó levelek a magnézium hiányára utalnak.

A gyógyítással sietni kell, mert a növény biológiai órája diktálta ütemben befejezi a hajtás- és levélnövekedést, a virágrügyek kialakítását. Ha eddig az időpontig nem lesznek úrrá a bajon, akkor egy évet kell várni. Már ha addig kibírja a növény.

A tápláló anyagok, a mezőgazdaságból kölcsönzött kifejezéssel trágyák, két fő típusa a szerves eredetű és a szervetlen. A szobai és balkonkertészkedésben kevésbé használják a körülményesen beszerezhető, nehezen tárolható és büdös szerves trágyát. (Bár kaphatók szagtalan, szárított, zsákos anyagok is.) A műtrágyák használata egyszerű. Pontosan adagolhatók, tápanyagtartalmuk ismert, a növények igényeihez jól alkalmazhatók, időzíthetők. Alkalmazhatósága szerint többféle műtrágya létezik. A hagyományos műtrágyák általában egy vagy néhány makroelemet (nitrogén, foszfor, kálium), esetleg mikroelemet (magnézium, mangán, vas, kalcium) tartalmaznak. Ezeket gyorsan elfogyasztják a növények.

A korszerűbb, szabályozott felvételt biztosító tápok szemcséit növényi gyantával vonják be. Ez nedves körülmények között, a talaj hőmérsékletétől függően a növény alkalmi igényének megfelelően adagolja a tápanyagokat. A megfelelő dózis egyéves kiegyensúlyozott táplálást biztosít. A tartós hatású műtrágyákat az átültetéskor érdemes az edény talajához keverni, arra azonban figyelni kell, hogy a szemcsék közvetlenül ne érjenek a sérült gyökerekhez, mert kiégetik.

A jövő héten a kertek díszeinek, néha átkainak számító eperfákról írunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra