Nemcsak az orvosokon múlik, hogy mi lesz a sorsa annak, akit elért a rák. Mint ahogy az sem, hogy sikerül-e elkerülni ezt a félelmetes betegséget. Sok külső és belső hatás mellett igen fontos szerep jut annak is, mit eszik az ember - hangsúlyozta Henter Izabella dietetikus a közelmúltban a Magyar Rákellenes Liga rendezvényén. A tapasztalatok szerint a megfelelő étrend segít megtartani a betegek erőnlétét; segíti a szervezetet, hogy újraépíthesse a kezelések és a betegség következtében lebontott vagy megrongálódott egészséges sejteket, szöveteket. Könnyíti a kezelések következtében megjelenő mellékhatások leküzdését, és segít a fertőzések megelőzésében, illetve legyőzésében.
A betegeknek - főleg a kezelések alatt - jól kell táplálkozniuk. A szervezetnek kellő mennyiségű fehérjére van szüksége. A dietetikus szerint tévedés, hogy az állati fehérjéktől el kell tiltani a daganatos betegeket. Jó tudni, hogy ilyenkor megnő a szervezet energiaszükséglete napi 130-280 kalóriával. Ez például körülbelül 10 dkg borsónak vagy 4 dkg vajnak felel meg. Arra kell törekedni, hogy az étrendben mindenféle étel szerepeljen: kenyérfélék, gabonák, zöldségek, gyümölcsök, sovány húsok, tejtermékek. Határozottan ajánlják a minél több magas fehérjetartalmú ételt: a tejet, tejtermékeket, hüvelyeseket, olajos magvakat, halakat.
Vannak betegek, akiknek megváltozik a testsúlyuk. A szakértők fontosnak tartják, hogy a betegek igyekezzenek megtartani megfelelő étrenddel és fizikai aktivitással az ideális testsúlyukat. Naponta legalább félórányi mozgást javasolnak. Hetente ajánlatos ellenőrizni a testsúlyt. Ha egy hónapon belül három kilogrammot meghaladó, nem szándékos fogyás vagy hízás jelentkezik, feltétlenül célszerű orvoshoz fordulni.
Ellentétben az általános hiedelemmel, a legtöbb nőnek az emlődaganat kezelése alatt nincs szüksége étrend-kiegészítőkre. A megszokott étrend megfelelő átalakításával megkaphatja a szervezet a számára szükséges energia- és tápanyagmennyiséget.
Tanácsok daganatos betegeknek (is)
1. Együnk naponta legalább 5 adag zöldséget és gyümölcsöt. Egy adag mindenkinél annyi, amennyi elfér a markában.
2. Válasszuk a teljes őrlésű gabonákból készült élelmiszereket, ételeket: barna rizst, kölest, tönkölybúzát, hajdinát, rozst, zab- és búzakorpát.
3. Igyekezzünk még többféle fehérjét enni: halakat, hüvelyeseket, magvakat.
4. Olvassuk el figyelmesen az élelmiszerek címkéjét; vásároljunk elsősorban zsírszegény, alacsony só-, cukor- és transzzsírsav- (TFA) tartalmú termékeket.
5. Kevés, és elsősorban növényi eredetű zsiradékot használjunk az ételek elkészítésekor, olivát, repcét, lenmagot, diót, szezámmagot, szóját.
6. Az aromás főzést, párolást, grillezést részesítsük előnyben, alufóliában, cserépedényben, kuktában készítsük ételeinket.
7. A megfelelő folsav-, D-vitamin- és kalciumbevitel érdekében fogyasszunk tejet, tejterméket, sötétzöld és sárga zöldségeket, gyümölcsöket, olajos magvakat, teljes őrlésű gabonát.
8. Mérsékeljük az alkoholfogyasztást - nőknél legfeljebb egy pohár száraz vörösbort ajánlanak naponta.