Minden negyedik középkorú ember krónikus beteg, és sok gyógyszert szed
A Magyar Szív Egyesület tavaszszal országos koleszterin- és általános egészségügyi szűrővizsgálatokat hirdetett meg a lakosság körében - tudtuk meg dr. Vértes András elnöktől. Közel 3000 résztvevőn végezték el a szűrést (tesztcsíkkal), és kérdezték ki őket általános egészségi állapotukról, gyógyszerszedési szokásaikról, krónikus betegségeikről. Az eredményeket a GfK Piackutató Intézet dolgozta fel. Kiderült, hogy a megkérdezettek több mint felének emelkedett a koleszterinszintje (5 mmol/liter vagy a feletti). Túlsúlyos volt 43 százalékuk, a középkorúak közül minden negyedik ember vallotta, hogy krónikus betegségben szenved, és kiderült, hogy az összes korosztály sok gyógyszert szed.
Régóta tudjuk, a magyar lakosság általános egészségi állapota évről évre riasztóbb képet fest. Minden második ember túlsúlyos vagy elhízott, Európában dobogós helyen szerepelünk a szív- és érrendszeri megbetegedések statisztikájában, a halálozási adatokból kitűnik: az összes halálozás több mint 50 százalékáért ez utóbbi betegségcsoport a felelős. A kutatási eredmények ma már egyértelműen bizonyítják, hogy a magas koleszterinszint meghatározó szerepet játszik az érelmeszesedés, a szívinfarktus és az agyi katasztrófák (stroke) kialakulásában. Pedig a normálistól eltérő koleszterinszint időben való felismerésével és kezelésével csökkenthető lenne a szív-ér rendszeri megbetegedések veszélye.
A koleszterinszintet tekintve nincs különbség férfiak és nők között, s az életkor előrehaladtával az emelkedett és a magas értékek részarányai növekedést mutatnak. Míg a 19 év alatti fiatalok csupán 14 százalékánál magas a szint, a 30-39 éveseknél ez az arány már 38 százalékra emelkedik. A 40-59 évesek kategóriájában már közel minden második megkérdezett számolt be megnövekedett koleszterinszintről. A résztvevők végzettsége szerint minden második felsőfokú végzettségűnek a normál értékek közé esik a koleszterinszintje.
Nem rajzolódott ki túl jó kép az egészségi állapotunkról a gyógyszerszedési szokásaink alapján sem. A válaszadók 56 százaléka szed rendszeresen valamilyen medicinát, ez az arány a korral csak növekszik. Négy megkérdezettből három legalább a túlsúlyos kategóriába tartozik, az egészséges, normál súlyúak aránya csupán 30 százalék. Jó hír azonban, hogy a résztvevők egyre jobban figyelnek a táplálkozási szokásaikra, és a rendszeres testmozgás szerepe is tovább nő. Kiderült, hogy mind többen vesznek részt egészségügyi szűréseken is.