Több, mint 170 millióan élnek valamilyen függőségben az Egyesült Államokban, de Magyarországon sem ismeretlen a jelenség: nem telhet el úgy nap, hogy az ember ne fogyasztaná el az adagját a "kiválasztott" anyagból, és erőt vesz rajta a rosszullét, amennyiben nem tud hozzájutni bizonyos időn belül - a leszokási folyamatról nem is beszélve.
Az egyik legnépszerűbb anyag a koffein, és ha azt hiszi az ember, hogy csupán a kávéban, teában és kisebb mennyiségben a csokoládéban juthat hozzá, téved. Az élelmiszergyártók hatalmas lehetőséget látnak ebben, és a népesség mintegy 5 0-9 0 százaléka minden nap fogyaszt koffeint, a "szer" pedig a legkülönfélébb formákban bukkan fel újabban szinte mindenhol.
Bizonyos energiaitaloknak van talán a legnagyobb marketingjük az új koffreintartalmú termékeket illetően, de egyre-másra bukkannak fel a koffeintartalmú rágógumik, ajakbalzsamok, mentolos cukorkák, sörfajták, édességek, napraforgómagok és találhatunk még a szappant, lábkrémet is, amely a bőrön keresztül juttatja a szervezetbe a koffeint.
Mindemellett létezik egy Blow nevű termék is, egy ampullákban forgalomba hozott fehér, koffein alapú por, amit vízben illetve egyéb italokban kell feloldani. Eközben számos koffeintartalmú termék, például a diétás kólák és néhány kávéfajta már nagyobb oktánszámú vegyületeket is tartalmaz extra koffeinadaggal.
Tavaly a több mint 55 százalékkal emelkedett az összes koffeintartalmú ital eladási aránya, ami természetesen nem tetszik az orvosoknak. A rendszeresen bevitt koffeinadag számtalan orvosi tanulmány tárgya volt már. Azt tudjuk, hogy az anyag minden nehézség nélkül lépi át a vér és az agy közötti határt, ezzel kiváltva a gyors és eredményes hatást. A koffein úgy működik, hogy lefojtja az álmosságot okozó idegpályákat, növelve ezzel az észlelő képességet és még a fizikai erőnlétet is.
Valójában az amerikai hadsereg élelmezési szakértői javasolták a napi 10 0-6 00 mg koffein fogyasztását azoknak a pilótáknak és katonáknak, akiknek éjjel ébren kellett maradniuk. Az átlagos kávéfogyasztó viszont 20 0-3 00 mg koffeint iszik meg naponta 2-3 csésze formájában.
De mi a határ?
Harris Liebermann fiziológus, aki már több mint 20 éve tanulmányozza a koffein hatásait, elmondta, hogy a koffein szervezetre káros mennyisége, nincs pontosan megállapítva, de általában öt csészénél nagyobb mennyiség már túl sok. Az energia italok különös problémákat vetnek fel, mert elég különböző mértékű a koffeintartalmuk, fajtánként más és más. Míg egy átlagos csésze kávé 8 0-1 50 mg-ot, az üdítőitalok dobozonként 3 4-5 0mg-ot, az energiaitalok 7 5-3 00 mg koffeint is tartalmazhatnak.
"Gyakorlatilag teljes mértékben előfordulhat az, hogy valaki koffein túladagolásban hal meg" - mondja Dr. Eric Lavonas, egy észak-karolinai sürgősségi osztályon dolgozó orvos. Mindennapi jelenség, hogy emberek egyszerűen azért esnek ágynak, mert túl sok ilyen tartalmú ételt vagy italt fogyasztanak. De Lavonas szerint a szervezet jelez, mielőtt veszélyessé válik a helyzet. Az idegesség és a gyomorfájás a leggyakoribb tünetei a koffeintúladagolásnak, de ha hirtelen abbahagyod a fogyasztást az sokkal rosszabb tüneteket produkál. Az elvonási tünetek a következők: fejfájás, fáradtság, idegesség, émelygés, hasmenés, remegés, szívdobogás, álmatlanság és menstruációs görcs.
Sajnos, egyelőre nem léteznek kávéfüggőséget kezelő rehabilitációs központok, tehát a legjobb, amit az ember tehet, az, hogy mértéktartó marad ebben is. Ha valaki hajlamos a szívbetegségre, magas vérnyomásra vagy emésztési zavarokra, konzultáljon az orvosával, hogy mennyi koffein fogyasztása a megengedett számára. (Time)
Móricz Krisztina
hetek.hu
(2007.10.30. 10:20)