Egy új vizsgálat szerint már a kövér gyerekek is olyan szívelváltozásokat mutatnak, amilyenekről korábban az orvosok azt hitték, hogy csak felnőttkorban, hosszú ideje fennálló súlytöbblet következtében jelennek meg.
Angela Sharkey, a Washingtoni Egyetem gyermekgyógyásza és munkatársai 168 gyereket vizsgáltak, akiket szívzörej vagy egyéb szívbetegségre gyanús tünet miatt küldtek a gyermekklinikára. A gyerekek kora 10 és 18 év között volt.
A szokásos vizsgálaton túl a gyerekek szívét egy új képalkotó eljárással, a vektor-sebesség technikával is tanulmányozták. Ez az ultrahangos technika alkalmas arra, hogy a szívizomzat mozgását láthatóvá tegye és mind a szívkamrák összehúzódását, mind az ellazulását ábrázolja. A gyerekek testsúlyát és magasságát is megmérték, és az elhízottnak vagy túlsúlyosnak minősülők szívének működését azoknak a gyerekeknek a szívéhez hasonlították, akiknek testsúlya megfelelt a normál értékeknek.
Az orvosok által vizsgált gyerekeknek mintegy 20 százaléka megfelelt annak, amit az amerikai gyermekorvosi statisztika kövérnek minősít és további 12 százalékuk volt túlsúlyos. Az amerikai gyerekek vizsgált csoportjának csak 68 százaléka volt normál-súlyú a hivatalos minősítés szerint. A kutatók hangsúlyozták, hogy ez a gyerekcsoport megfelelt a jelenlegi amerikai átlagnak, mert az Egyesült Államokban élő 6-11 évesek 19 százaléka kövér, a 12-19 évesek 17 százaléka pedig túlsúlyos.
A vizsgálat eredményei alapján kimondható, hogy a testsúly növekedésével arányosan a kövér gyerekek szívének működése - mind a szív összehúzódásának, mind az elernyedésének időszakában - úgy változik, mint a kövér, túlsúlyos felnőttek szíve, amiről pedig már sok adat gyűlt össze, hogy ezek a változások jelentősen fokozzák a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a szívbetegségek kockázatát - ismertette a Journal of Cardiometabolic Syndrome szaklapban megjelenő tanulmány főbb megállapításait Sharkey.
Fölhívta a figyelmet arra, hogy további vizsgálatokra van szükség annak tisztázására: a gyerekek testsúlyának megfelelő csökkentése, az eredményes fogyás milyen mértékben és gyorsan rendezi a kóros irányú változásokat.
STOP