Egy közelmúltban egereken végzett kutatás érdekes lehetőséget vet fel - elképzelhető, hogy az ember bármilyen zsírt fogyaszthat anélkül, hogy ezzel megnövelné esélyét arra, hogy szívbetegség lépjen fel nála.
- Egereknél gátoltunk egy gént, és bármilyen fajta zsírt ettek is, nem lettek szívbetegek - mondja dr. Lawrence Rudel. - Az egerek szempontjából ez igen jó hír, de azt még nem tudjuk, működik-e a dolog embereknél is.
A vizsgálat során gátolták azt a gént, amely az ACAT2 nevű enzim termelődését kiváltja. Ez az enzim megváltoztatja a koleszterin molekulaszerkezetét úgy, hogy az eljuthasson a szervezet sejtjeihez.
- Függetlenül az étrendben szereplő zsírsavak típusától, nem következik be ateroszklerózis, ha nincs jelen az ACAT2 enzim - mondja a kutató. - Állatokon végzett kísérleteink azt mutatják, hogy az ACAT2 kerülhet a célkeresztbe, ha a szívbetegségeket megelőző kezelésekről van szó.
Az enzim jelenléte szempontjából két csoportra osztott egerek hatféle különböző étrenden éltek, amelyet tartalmaztak halolajat, lenmagolajat, növényi többszörösen telítetlen zsírt, telített zsírt, transz-egyszeresen telítetlen zsírt és ún. cis-egyszeresen telítetlen zsírt.
20 hét elteltével azoknak az állatoknak, amelyeknél jelen volt az aktív ACAT2 enzim, magasabb volt a koleszterinszintje, és gyakrabban alakult ki náluk ateroszklerózis. Az inaktívvá tett enzimmel rendelkező egerek valamennyien védettnek bizonyultak az ateroszklerózis ellen, ez az érfalakon lerakódó zsíros plakkokat jelenti, ami szívinfarktushoz vagy stroke-hoz vezethet.
A kutatók azt remélik, hogy a majmokkal végzett kísérlet során is működik a mechanizmus, és ha igen, az azt jelenti, hogy emberekkel is elvégezhető.
- Eredményeink arra utalnak, hogy a szívbetegség elleni egy olyan vegyülettel védekezni, mely csökkenti az ACAT2 enzim működését - foglalta össze dr. Rudel.
Pharma Lexicon