Meglepő hatása lehet a túlzott sófogyasztásnak

A stresszhormonok szintjére is jelentős hatással lehet a túlzott sófogyasztás – derült ki egy frissen publikált kutatásból.

Az ünnepi időszak általában nem az egészséges étkezésről szólt, a bőséges vacsorákkal pedig rendszerint a sóbevitelünk is jelentősen megnő. A túlzott sóbevitel egészségkárosító hatásait már jól ismerhetjük, a vérnyomás megemelkedésével jár együtt, amely növelheti a szívroham vagy a szélütés kockázatát. Egy friss kutatás eredményei szerint ugyanakkor a túlzott sófogyasztásnak egy másik, meglepő hatása is lehet: befolyásolhatja a viselkedésünket és a szervezetünkben lévő stressz mértékét.

A stresszhormonokra is hatással lehet a sóbevitel

A sóbevitellel kapcsolatos kutatások eddig elsősorban a vérnyomás, illetve a keringési betegségek kapcsolatára fókuszáltak, az Edinburgh-i Egyetem kutatói most új megközelítésben vizsgálták meg annak hatásait. Egérkísérletek segítségével próbálták felmérni, hogy a magasabb sóbevitel hogyan befolyásolja az állatokban lévő stresszhormonok szintjét, illetve mennyiben változik a viselkedésük.

sófogyasztás
A sófogyasztás a stresszhormonokra is hatással lehet. Fotó: Getty Images

Dr. Matthew Bailey, az egyetem professzora szerint az egerek és az emberek között számos genetikai és fiziológiai hasonlóság van, illetve nagyon hasonló módon reagál a szervezetük a stresszre is. Az egerek viszont jellemzően nem fogyasztanak magas sótartalmú élelmiszereket, emiatt jó alanyok lehetnek a sófogyasztás hatásainak vizsgálatára.

A kísérlet során a kutatók sós étrendre fogtak néhány hím egeret, egyes példányoknak kettő, másikaknak akár nyolc hétig kellett az átlagosnál jóval magasabb sóbevitelt tartani. Eközben a stresszhormonok szintjét is vizsgálták az állatokban, és arra az eredményre jutottak, hogy a magasabb sóbevitel mellett a hormonok szintje is megemelkedett. 

A vizsgálat során a kutatók szövetmintákat is vettek néhány egértől, miután elaltatták őket. A szövetmintákból azt olvasták ki, hogy megnövekedett azon gének aktivitása, amelyek az agyban a stresszválaszért felelős fehérjéket termelik. A kutatók szerint a stressz az állatokban nem csak úgy kialakult a sóbevitelt követően, az étrend elsősorban felerősítette annak negatív hatásait. További kutatásokat sürgetnek ugyanakkor annak érdekében, hogy a sófogyasztás és a stressz kapcsolatáról tisztább képet kaphassanak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +5 °C
Minimum: +2 °C

Erősen felhős vagy borult, helyenként párás időre számíthatunk, legfeljebb néhol lehet szitálás, gyenge eső. Nyugat, északnyugat felől elkezd szakadozni a felhőzet. Az északi szél a Nyugat-Dunántúlon helyenként megélénkül, másutt gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. Késő este -1, +4 fok között alakul a hőmérséklet. Időjárásunkat jelenleg anticiklon alakítja, ennek tudható be a viszonylagos eseménytelensége. Mindazonáltal az arra érzékenyek körében már ma is hidegfronti jellegű hatások érvényesülhetnek, ami fejfájást, migrént eredményezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra