Nemcsak hasztalan, egyenesen káros az ellenállás: minél inkább próbáljuk legyőzni a csokoládé iránti vágyunkat, annál vonzóbb lesz számunkra az édesség - jelentette ki egy brit kutató. Van jó hír is: a csoki nem okoz függőséget.
Noha sokan gondolják magukról, hogy képtelenek ellenállni a csokoládé iránti vágyuknak, valójában ez nem függőség - mondta a Bristoli Egyetem pszichológusa.
Peter Rogers hozzátette: a függőség megléte mellett érvelők azokra a csokoládéban található anyagokra szoktak hivatkozni, amelyek örömérzetet okoznak az agyban; az igazság azonban az, hogy ezek más, kevésbé vonzó élelmiszerekben - például a sajtban és az avokadóban - is nagy mennyiségben megtalálhatók, mégsem tudunk sajtfüggőkről.
A brit szakember szerint a csoki társadalmi megítélésében kell keresni a látszólagos függőség okát.
"A csokoládé nagyon kívánatos étel, azonban a szociális normák szerint csak mértékkel szabad fogyasztani. Ugyanakkor a vágy visszafogására irányuló törekvés csak még intenzívebbé teszi a vágyakozást" - magyarázta a pszichológus.
Peter Rogers további érvként hozta fel, hogy a fekete csokoládé nagyobb mennyiségben tartalmazza az állítólag pszichoaktív hatással rendelkező összetevőket, a tejcsoki mégis sokkal népszerűbb.
"Sokkal kézenfekvőbb magyarázat, hogy a csokoládé szeretetét és a hangulatra kifejtett pozitív hatását az elsődleges összetevők, a cukor és a zsír okozzák" - fogalmazott a szakember.