Mindezt a Harvard Egyetem táplálkozástudományi szakemberei állítják, akik néhány ötlettel is szolgálnak az elmélet gyakorlatba ültetéséhez.
A házias ételekről gyakran jut eszünkbe, hogy jó ízűek, de tele vannak kalóriával, és ha az ember enged csábításuknak, akkor napokon át tartó kalóriamegvonással járó vezeklés következik, hogy az egyensúly visszaálljon. Pedig otthon is lehet egészséges fogásokat készíteni. A következő öt tanács ebben biztosan segít.
1. Alapanyagok
Amikor csak lehetséges, válasszunk helyben termesztett zöldségeket és gyümölcsöket, és fogyasszuk ezeket bőséggel. Bátran lehet cél az igazi színkavalkád kialakítása, a változatosság ugyanis nagyon fontos, legalább annyira, mint a mennyiség, mert önmagában egyetlen gyümölcs vagy zöldség sem ad meg minden olyan tápanyagot, amelyre szükségünk van.
2. Gabonafélék
Létezik a fehér rizsen kívül más is a világon! Érdemes helyette teljes kiőrlésű gabonákat, például árpát, bulgurt, zabot, quinoát, barna rizst használni. A legjobb felmérni, hogy a környékbeli üzletek mit kínálnak, és lehet-e például feldolgozatlan gabonát vásárolni valahol, amely gyakran elég egyszerűen elkészíthető.
3. Fehérje
Az egészséges fehérjéket kell előnyben részesíteni, például a friss halat, csirkét vagy pulykát, a tofut, a tojást, valamint a különféle bab- és dióféléket. Azt sem szabad persze elfelejteni, hogy a tányért sok zöldséggel és gyümölccsel, teljes kiőrlésű gabonával és egészséges zsírokkal együttesen lehet csak egyensúlyba hozni.
4. Zsírok és olajok
Pároláshoz, sütéshez, de salátaöntetek alapjaként is csak növényi olajokat használjunk lehetőség szerint. Jó választási lehet például a repce-, a napraforgó-, a kukorica-, a szója-, a földimogyoró- és az olívaolaj .
5. Egyéb lényeges kiegészítők
Egy kiváló minőségű összetevő még kis mennyiségben is nagy hatással lehet az ízekre. Minőségi alapanyagokkal, például extra szűz olívaolajjal, balzsamecettel, friss és szárított fűszernövényekkel, illetve sózás nélküli csonthéjasokkal (például dióval, mandulával, pisztáciával ) bátran kiegészíthetjük a konyhai alapkészletet, ezáltal bármilyen recepthez rendelkezésre állnak majd a hozzávalók, amelyekből ízes és egészséges ételek születhetnek.
Forrás: hsph.harvard.edu